| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Niewymagalne odsetki jako koszt

Niewymagalne odsetki jako koszt

Pismo Urzędu Skarbowego w Elblągu z 26 kwietnia 2004 r. (PD1/423-5a/05)

Pytanie:
Czy niewymagalne odsetki (poza okresem umownym) mogą być księgowane, czy mogą być wypłacone pożyczkodawcy i czy dla spółki mogą stanowić koszt?
Odpowiedź organu podatkowego:
(...)
Pismem z dnia 1 marca 2005 r. uzupełnionym dnia 9 marca 2005 r. strona wniosła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przedmiocie obowiązywania art. 15 i art. 16 cytowanej ustawy. Wnoszący przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że spółka w 2001 r. zawarła umowę pożyczki z jednym z udziałowców, osobą fizyczną na stałe zamieszkującą w Danii i posiadającą duńskie obywatelstwo. Pożyczkodawca na dzień zawarcia umowy pożyczki posiadał 50 proc. udziałów w spółce. Termin zwrotu (po aneksowaniu) pożyczki przypadał na dzień 31 stycznia 2003 r. Pożyczka została zwrócona po terminie umownym, w 2004 r. w wysokości równej kapitałowi, tj. bez umownych odsetek. Odsetki od pożyczki zostały naliczone, jednak do dnia wystąpienia z zapytaniem nie zostały rozliczone z pożyczkodawcą. (...)
Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż niewymagalne odsetki poza okresem umownym nie mogą być księgowane i tym bardziej nie mogą być wypłacone pożyczkodawcy, a dla spółki stanowić kosztu.
Ponadto spółka oświadczyła, iż w niniejszej sprawie nie było kontroli podatkowej i nie toczy się postępowanie przed sądem administracyjnym.
W związku z powyższym naczelnik urzędu skarbowego wyjaśnia:
(...)
W opisanym stanie faktycznym spółka zaciągnęła pożyczkę od wspólnika posiadającego 50 proc. udziałów w spółce, mieszkającego w Danii i posiadającego duńskie obywatelstwo. W dniu wymagalności pożyczki spółka nie zdołała jej spłacić. Zwrot pożyczki nastąpił po terminie w wysokości równej kapitałowi, bez umownych odsetek.
Na gruncie prawa cywilnego pojęcie odsetek jest rozumiane dwojako: jako wynagrodzenie za korzystanie z cudzego kapitału albo jako kara za opóźnienie ze spełnieniem świadczenia.
Kwestie odsetek regulują przepisy zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych, odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).
A zatem, odsetki naliczone, lecz niezapłacone przez podatnika, nie są kosztami w prawie podatkowym, mimo iż są nimi w ujęciu rachunkowym. Przykładowo może tu chodzić o odsetki, które nie zostały uiszczone z braku środków bądź na skutek ich umorzenia. Kodeks cywilny nie używa terminu „umorzenie odsetek”. Stanowi natomiast, że zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje (art. 508 k.c.).
O umorzeniu odsetek możemy zatem mówić, gdy wierzyciel zwolnił dłużnika z obowiązku zapłaty.
Reasumując, dla celów podatkowych za koszty uzyskania przychodów uznawane są wyłącznie zapłacone odsetki od zobowiązań (w szczególności od pożyczek i kredytów). Obciążenie finansowe z tytułu odsetek musi być zatem faktycznie poniesione przez podatnika. Ponieważ ze stanu faktycznego wynika, że odsetki od pożyczki zostały zarachowane, lecz nie zapłacone, to zgodnie z powyższym unormowaniem nie stanowią kosztów podatkowych.
(...)


reklama

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »