| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Rozszerzenie wspólności majątkowej przez małżonków

Rozszerzenie wspólności majątkowej przez małżonków

Pismo Urzędu Skarbowego w Olsztynie z 12 maja 2004 r., sygnatura US.V/436-10/04

Pytanie:
Czy rozszerzenie wspólnoty majątkowej i zawarcie małżeńskiej umowy majątkowej podlega podatkowi od spadków i darowizn?
Odpowiedź:
(...) Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP, tytułem darowizny.
W myśl art. 888 § 1 kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.
Stosownie do art. 47 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonkowie mogą przez umowę wspólność ustawową rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
(...) Umowa majątkowa zawarta na podstawie o art. 47 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie stanowi darowizny. A zatem nie podlega też regulacji ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Natomiast w świetle art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. g ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa majątkowa małżeńska podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Nel Berezowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK