| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jak opodatkować przychody z umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem

Jak opodatkować przychody z umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem

Pismo z 16 marca 2005 r. nr US I/1-415/2/2005

Artykuł 13 powołanej ustawy o podatku dochodowym określa, jakie przychody należy uznać za przychody z działalności wykonywanej osobiście.
W pkt 7 tego artykułu za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.
W pkt 9 tego artykułu za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.
Zgodnie z art. 9a ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c.
Ustęp 5 tego artykułu stanowi, że jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą:
• samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
• w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej
– wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.
WAŻNE!
Opodatkowanie na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i w przypadku wyboru przez podatnika tego sposobu opodatkowania ma on zastosowanie do wszystkich form prowadzenia tej działalności.
Przychody uzyskane z tytułu zawartej umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem są wymienione w art. 13 pkt 9 ww. ustawy i są to przychody z działalności wykonywanej osobiście, nawet jeżeli umowa została zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Również przychody wymienione w art. 13 pkt 7 nie stanowią przychodów z działalności gospodarczej, lecz z działalności wykonywanej osobiście.
Nie ma więc podstaw prawnych do opodatkowania dochodów uzyskanych ze źródeł przychodów określonych w art. 13 pkt 7 i 9 ww. ustawy, tj. przychodów z działalności wykonywanej osobiście, według zasad określonych w art. 30c, tj. 19% podatkiem dochodowym. Dochody te podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• 1442/DF/415/TC/76/05


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK