| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jak opodatkować przychody z umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem

Jak opodatkować przychody z umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem

Pismo z 16 marca 2005 r. nr US I/1-415/2/2005

PYTANIE DO US
Od stycznia 1999 r. prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i do grudnia 2004 r. rozliczałem się na zasadach ogólnych. Od 31 grudnia 2002 r. zostałem powołany do zarządu spółki z o.o. na stanowisko prezesa zarządu. Funkcję tę sprawuję w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako osoba fizyczna i nie prowadzę innej działalności w 2005 r. Między udziałowcami spółki a moją firmą została zawarta umowa na czas nieokreślony dotycząca przejęcia przez moją firmę praw i obowiązków organu spółki, tj. jego zarządu. Umowa ta została nazwana umową o zarządzanie przedsiębiorstwem. Na podstawie art. 9a ust. 2 chciałbym wybrać w 2005 r. sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatkiem liniowym w wysokości 19%, ponieważ zgodnie z treścią art. 9a ust. 5 ustawy, jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, wybór sposobu opodatkowania dotyczy wszystkich form prowadzenia przez podatnika tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ww. ustawy.
Czy można opodatkować w 2005 r. przychody z tytułu zawartej umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem jako przychody z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wg stawki 19%?
ODPOWIEDŹ US - SKRÓT
Nie ma podstaw prawnych do opodatkowania dochodów uzyskanych ze źródeł przychodów określonych w art. 13 pkt 7 i 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychodów z działalności wykonywanej osobiście, według zasad określonych w art. 30c, tj. 19% podatkiem dochodowym. Dochody te podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej.
KOMENTARZ EKSPERTA
Artykuł 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowi wprost, że odnosi się do dochodów ze źródła: pozarolnicza działalność gospodarcza. Przyjęcie stanowiska, że przepis ten odnosi się do działalności gospodarczej w ogólności, niewątpliwie narazi podatnika na duże ryzyko sporu z organami podatkowymi.
ODPOWIEDŹ US - WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim informuje:
Pozarolnicza działalność gospodarcza, w myśl art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–9. Wyłączenie to obejmuje więc m.in. działalność wykonywaną osobiście, tj. wymienioną w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK