| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można zaliczyć do kosztów stratę spowodowaną kradzieżą pieniędzy z firmy

Czy można zaliczyć do kosztów stratę spowodowaną kradzieżą pieniędzy z firmy

Pismo z 22 marca 2005 r. nr PD.2-415/280/2004

PYTANIE DO US
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów, opłacam podatek na zasadach ogólnych. W wyniku kradzieży stwierdziłam brak gotówki w kasie. Kradzież ta została zgłoszona policji, ale sprawę umorzono z powodu niewykrycia sprawcy. Czy jest możliwość odpisania straty, jaką poniosłam w związku z kradzieżą gotówki z kasy?
ODPOWIEDŹ IS - SKRÓT
Tak. Strata powstała w takiej sytuacji może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem że nie powstała w związku z nienależytym zabezpieczeniem środków pieniężnych.
KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organu podatkowego jest słuszne. Zwróćmy uwagę, że istotnie nie ma w tym przypadku bezpośredniego związku kosztu z uzyskiwaniem przychodów. Jest to raczej koszt ogólny funkcjonowania przedsiębiorstwa, zatem zaliczenie do grupy kosztów uzyskania przychodów musi odbywać się na zasadzie wyjątku, w oparciu o pewne szczególne warunki.
ODPOWIEDŹ IS - WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie informuje:
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Przepis art. 23 zawiera zamknięty katalog wydatków niestanowiących z mocy ustawy kosztów uzyskania przychodów. Wśród wymienionych w art. 23 wydatków nie ma strat w środkach obrotowych.
Gramatyczna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów wszelkich kosztów, pod tym jednakże warunkiem, że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma bądź może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Każdy wydatek wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodem i racjonalności działania dla osiągnięcia konkretnego przychodu.
W odniesieniu do strat w majątku obrotowym, jakim są m.in. pieniądze, trudno mówić, że zmierzają one do osiągnięcia przychodów. Stanowią jednak element kosztowy prowadzonej działalności, przy czym każdy przypadek obciążenia kosztów stratami musi być rozpatrywany indywidualnie (pismo Ministra Finansów z 26 kwietnia 2001 r., nr PB 3-MD-289-8214-35/2001).
WAŻNE!
Warunkiem zaliczenia strat w środkach obrotowych do kosztów uzyskania przychodów jest ocena zdarzenia w aspekcie:
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Nawrocki

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »