| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy powstaje obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE

Kiedy powstaje obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE

Pismo z 28 lutego 2005 r. nr PP/005w-1305/04/JS

Również obowiązkowi rejestracji podlegają podmioty, które mają zamiar nabywać usługi świadczone przez podatników z innych państw członkowskich UE, jeżeli te usługi stanowiłyby u nich import usług (por. art. 97 ust. 3 cyt. ustawy). W tym przypadku chodzi o usługi wymienione w ust. 3, 4, 6, 7 art. 28 cyt. ustawy, tj. transportu, pomocnicze do usług transportu, pośrednictwa, spedycji, wyceny majątku rzeczowego ruchomego i na ruchomym majątku rzeczowym.
Wymienione podmioty obowiązane są także poinformować naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym o zamiarze rozpoczęcia dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Wobec powyższego podmiot świadczący usługi tłumaczenia i nauczania języka na rzecz podmiotów mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty lub państwa trzeciego nie jest obowiązany dokonać rejestracji jako podatnik VAT UE.
Należy przy tym zauważyć, iż w przypadku świadczenia usług na rzecz ww. podmiotów istotne jest prawidłowe określenie miejsca świadczenia, wskazujące miejsce (kraj), w którym dochodzi do opodatkowania danej czynności.
W przypadku świadczenia usług w dziedzinie edukacji miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone (por. art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a) cyt. ustawy o VAT).
Natomiast w przypadku świadczenia usług tłumaczeń miejsce świadczenia określa się w zależności od rodzaju nabywcy usług. Jeżeli jest nim podatnik mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, to miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności – stały adres lub miejsce zamieszkania (por. art. 27 ust. 3 pkt 2 i ust. 4 pkt 3 cyt. ustawy o VAT). Jeżeli nabywcą nie jest podatnik, to miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. W przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• US.X-443/93/04


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Jeleń

Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK