| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy powstaje obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE

Kiedy powstaje obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE

Pismo z 28 lutego 2005 r. nr PP/005w-1305/04/JS

Również obowiązkowi rejestracji podlegają podmioty, które mają zamiar nabywać usługi świadczone przez podatników z innych państw członkowskich UE, jeżeli te usługi stanowiłyby u nich import usług (por. art. 97 ust. 3 cyt. ustawy). W tym przypadku chodzi o usługi wymienione w ust. 3, 4, 6, 7 art. 28 cyt. ustawy, tj. transportu, pomocnicze do usług transportu, pośrednictwa, spedycji, wyceny majątku rzeczowego ruchomego i na ruchomym majątku rzeczowym.
Wymienione podmioty obowiązane są także poinformować naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym o zamiarze rozpoczęcia dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Wobec powyższego podmiot świadczący usługi tłumaczenia i nauczania języka na rzecz podmiotów mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty lub państwa trzeciego nie jest obowiązany dokonać rejestracji jako podatnik VAT UE.
Należy przy tym zauważyć, iż w przypadku świadczenia usług na rzecz ww. podmiotów istotne jest prawidłowe określenie miejsca świadczenia, wskazujące miejsce (kraj), w którym dochodzi do opodatkowania danej czynności.
W przypadku świadczenia usług w dziedzinie edukacji miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone (por. art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a) cyt. ustawy o VAT).
Natomiast w przypadku świadczenia usług tłumaczeń miejsce świadczenia określa się w zależności od rodzaju nabywcy usług. Jeżeli jest nim podatnik mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, to miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności – stały adres lub miejsce zamieszkania (por. art. 27 ust. 3 pkt 2 i ust. 4 pkt 3 cyt. ustawy o VAT). Jeżeli nabywcą nie jest podatnik, to miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. W przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• US.X-443/93/04


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK