| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy powstaje obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE

Kiedy powstaje obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE

Pismo z 28 lutego 2005 r. nr PP/005w-1305/04/JS

PYTANIE DO US
Czy świadcząc usługi tłumaczeń na rzecz kontrahentów zagranicznych, należy dokonać rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych?
ODPOWIEDŹ IS - SKRÓT
Obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE dotyczy podatników, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, zobowiązanych do zarejestrowania się jako podatnicy VAT czynni i mających zamiar dokonywać wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organu podatkowego jest prawidłowe. Obowiązek rejestracji jako podatników VAT UE nie dotyczy podatników świadczących usługi na rzecz podatników z innych krajów UE.
ODPOWIEDŹ IS - WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu informuje:
W art. 97 ust. 1, 2 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) określono krąg podmiotów, które są zobligowane do dokonania rejestracji dla celów uczestnictwa w handlu wewnątrzwspólnotowym: wewnątrzwspólnotowej dostawie lub wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.
Obowiązek ten dotyczy podatników, o których mowa w art. 15 tej ustawy, zobowiązanych do zarejestrowania się jako podatnicy VAT czynni i mających zamiar dokonywać wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Podatnicy ci przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia są obowiązani do zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.
Ponadto do rejestracji zobowiązani są:
• podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy nie mają obowiązku rejestrowania się jako podatnicy VAT czynni, czyli podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 cyt. ustawy o VAT lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 tej ustawy, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia przekroczyła kwotę wyrażoną w złotych, odpowiadającą równowartości 10 000 euro,
• osoby prawne niebędące podatnikami, prowadzące działalność gospodarczą, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów również przekroczyła ww. kwotę,
• podmioty, które zamierzają skorzystać z możliwości określonej w art. 10 ust. 6 tej ustawy, tj. chcą stosować opodatkowanie wewnątrzwspólnotowego nabycia w sytuacji, gdy nie są do tego zobowiązane.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK