| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy powstaje obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE

Kiedy powstaje obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE

Pismo z 28 lutego 2005 r. nr PP/005w-1305/04/JS

PYTANIE DO US
Czy świadcząc usługi tłumaczeń na rzecz kontrahentów zagranicznych, należy dokonać rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych?
ODPOWIEDŹ IS - SKRÓT
Obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE dotyczy podatników, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, zobowiązanych do zarejestrowania się jako podatnicy VAT czynni i mających zamiar dokonywać wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organu podatkowego jest prawidłowe. Obowiązek rejestracji jako podatników VAT UE nie dotyczy podatników świadczących usługi na rzecz podatników z innych krajów UE.
ODPOWIEDŹ IS - WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu informuje:
W art. 97 ust. 1, 2 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) określono krąg podmiotów, które są zobligowane do dokonania rejestracji dla celów uczestnictwa w handlu wewnątrzwspólnotowym: wewnątrzwspólnotowej dostawie lub wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.
Obowiązek ten dotyczy podatników, o których mowa w art. 15 tej ustawy, zobowiązanych do zarejestrowania się jako podatnicy VAT czynni i mających zamiar dokonywać wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Podatnicy ci przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia są obowiązani do zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.
Ponadto do rejestracji zobowiązani są:
• podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy nie mają obowiązku rejestrowania się jako podatnicy VAT czynni, czyli podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 cyt. ustawy o VAT lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 tej ustawy, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia przekroczyła kwotę wyrażoną w złotych, odpowiadającą równowartości 10 000 euro,
• osoby prawne niebędące podatnikami, prowadzące działalność gospodarczą, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów również przekroczyła ww. kwotę,
• podmioty, które zamierzają skorzystać z możliwości określonej w art. 10 ust. 6 tej ustawy, tj. chcą stosować opodatkowanie wewnątrzwspólnotowego nabycia w sytuacji, gdy nie są do tego zobowiązane.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »