| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Wydatki na zgromadzenie obowiązkowych zapasów paliwa jako koszt

Wydatki na zgromadzenie obowiązkowych zapasów paliwa jako koszt

Czy do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zalicza się koszty zakupu paliwa przez importera w celu utworzenia zapasów obowiązkowych paliw, o których mowa w art. 16 i art. 19d ustawy z 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach paliw (j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 24, poz. 197 ze zm.)?

Odpowiedź organu podatkowego
(...)
Ustawą z dnia 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw (j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 24 poz. 197 ze zm.) zgodnie z art. 16 ust. 1 wprowadzono obowiązek tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania lub przetwarzania paliw ciekłych, zwanych dalej „producentami”, oraz przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie przywozu paliw ciekłych na polski obszar celny, zwanych dalej „importerami”, wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 17 ust. 1 tej ustawy.
Przepisy art. 16 ust. 2 i 3 ustawy stanowią, iż producenci i importerzy tworzą obowiązkowe zapasy paliw ciekłych w zakresie tych rodzajów paliw, które są przedmiotem ich działalności, oraz że obowiązkowe zapasy paliw ciekłych stanowią majątek przedsiębiorców tworzących i utrzymujących te zapasy. W art. 19d ust. 1 i 2 określono, iż koszty tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych ponoszą producenci oraz importerzy zaliczając je do kosztów działalności.
Powyższy zapis nie oznacza jednakże, że użyte w ww. ustawie pojęcie „koszty działalności” może być automatycznie utożsamiane z pojęciem „koszty uzyskania przychodów” w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Na podstawie art. 15 ust. 1 zdanie 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Należy przy tym zauważyć, że brak określonego kosztu w art. 16 ustawy nie oznacza automatycznego zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów. Aby tak było, musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między przychodem, w rozumieniu ustawy podatkowej, a kosztem jego uzyskania. Okolicznością decydującą o zaliczeniu danego kosztu do kosztów uzyskania przychodów jest zatem fakt osiągnięcia przychodu. Związek pomiędzy poniesionymi kosztami tworzenia zapasów paliw ciekłych przez importera a osiągniętym przychodem zaistnieje dopiero w momencie sprzedaży paliw pochodzących z tych zapasów. Do celów podatku dochodowego nie ma zatem znaczenia fakt, że koszty tworzenia i utrzymania zapasów zostały poniesione wcześniej. Istotny jest bowiem moment powstania przychodu (w konkretnym przypadku sprzedaż paliw). Reasumując, koszty poniesione przez spółkę będącą importerem paliw ciekłych w związku z zakupem paliwa w celu utworzenia zapasów obowiązkowych paliw, o których mowa w art. 16 i art. 19d ww. ustawy z 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, ale dopiero w momencie sprzedaży paliw z obowiązkowych zapasów. (...)

Pismo Łódzkiego Urzędu Skarbowego z 21 marca 2005 r. (nr ŁUS-II-2-423/4/05/JŁ)

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK