| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy należy korygować podatek naliczony w przypadku wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa do spółki jawnej

Czy należy korygować podatek naliczony w przypadku wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa do spółki jawnej

Czy w związku z wniesieniem do spółki jawnej aportu w postaci przedsiębiorstwa wystąpi konieczność dokonania korekty naliczonego VAT, rozliczonego z tytułu zakupu składników majątkowych (w tym towarów handlowych), które wchodzą w skład tego przedsiębiorstwa?

ODPOWIEDŹ IS - SKRÓT
Nie. Wniesienie aportu nie wpływa na wcześniejsze odliczenia podatku naliczonego, dokonane w związku z zakupami, które posłużyły sprzedaży opodatkowanej we wnoszonym aportem przedsiębiorstwie.
KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko zaprezentowane przez izbę skarbową jest słuszne. Wniesienie aportem przedsiębiorstwa nie powoduje obowiązku korekty podatku naliczonego, gdy dokonywane zakupy służyły wyłącznie czynnościom opodatkowanym we wnoszonym przedsiębiorstwie. Należy jednak pamiętać, że jeśli zakupy te służyły działalności opodatkowanej i zwolnionej, to po zakończeniu roku podatkowego na nabywcy ciąży obowiązek dokonania korekty.
ODPOWIEDŹ IS- WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie informuje:
Czynność wniesienia aportu pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenia podatku naliczonego, dokonane w związku z zakupami, które posłużyły sprzedaży opodatkowanej we wnoszonym aportem przedsiębiorstwie (por. pisma Ministerstwa Finansów z 10 czerwca 1998 r., znak: PP3-8227-1249/97/TZ, oraz z 30 kwietnia 1999 r., znak: PP1-7200-36/99/AS).
Jeśli jednak podatnik w ubiegłym roku podatkowym rozliczał podatek naliczony związany z zakupami, które we wnoszonym aportem przedsiębiorstwie posłużyły zarówno sprzedaży opodatkowanej, jak i czynnościom, od których odliczenie takie nie przysługuje, obliczając go zgodnie z proporcją, o której mowa w art. 90 ust. 2–9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), wówczas po zakończeniu roku podatkowego nabywca przedsiębiorstwa obowiązany jest dokonać korekty kwoty tego podatku naliczonego z uwzględnieniem proporcji obliczonej dla zakończonego roku podatkowego (art. 91 ust. 9 ww. ustawy).
Pismo z 1 marca 2005 r. nr IS.II/1443/15/05
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PP-II-005/549/BL/04


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »