| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy sprzedaż samochodu osobowego podlega pcc, gdy sprzedawca z tytułu tej czynności jest opodatkowany lub zwolniony z VAT

Czy sprzedaż samochodu osobowego podlega pcc, gdy sprzedawca z tytułu tej czynności jest opodatkowany lub zwolniony z VAT

Czy sprzedaż samochodu osobowego, ciężarowego lub jego części podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, gdy sprzedaży dokonuje podmiot, który z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowany VAT lub jest zwolniony z tego podatku.

ODPOWIEDŹ US - SKRÓT
Nie. Sprzedaż samochodu przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, w stosunku do której powstaje obowiązek podatkowy w VAT, z tytułu dokonania tej czynności nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że czynności cywilnoprawne nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tych czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego
ODPOWIEDŹ US - WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rypinie informuje:
W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
WAŻNE!
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.
W przedmiotowej sprawie stroną sprzedającą jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, w stosunku do której powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu dokonania konkretnej czynności cywilnoprawnej (umowa sprzedaży). Zgodnie z treścią przytoczonego powyżej art. 2 pkt 4 czynność ta jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych.
Pismo z 24 czerwca 2005 r. nr PDIO-443/531/9/05

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PM/436-3/05


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK