| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy odpłatne wydanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia jest czynnością opodatkowaną VAT

Czy odpłatne wydanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia jest czynnością opodatkowaną VAT

Czy zorganizowanie na własne potrzeby przetargu, którego jednym z etapów jest udostępnienie oferentom, za opłatą, dokumentacji w postaci specyfikacji istotnych warunków zamówienia, jest świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o VAT?

ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT
Tak. Zorganizowanie na własne potrzeby przetargu, którego jednym z etapów jest udostępnienie oferentom, za opłatą, dokumentacji w postaci specyfikacji istotnych warunków zamówienia, jest świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o VAT. Świadczenie tej usługi podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej w wysokości 22%.
ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie informuje:
Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 6 cytowanej ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Z kolei z § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) wynika, iż zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na postawie umów cywilnoprawnych.
Zgodnie z powyższymi unormowaniami organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy na gruncie podatku od towarów i usług występować mogą w dwoistym charakterze: podmiotów niebędących podatnikami, gdy realizują zadania nałożone na nie przepisami prawa, oraz podatników podatku od towarów i usług, gdy wykonują czynności na postawie umów cywilnoprawnych. Kryterium rozdziału stanowi zatem charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym (załatwianie przez organy tzw. spraw urzędowych) wyłączają te podmioty z kategorii podatników, a czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują tym, że podmioty te są podatnikami podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenie usług podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Zatem organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy są podatnikami w sferze ich aktywności cywilnoprawnej.
Odnosząc omówione regulacje na grunt analizowanej sprawy, wskazać należy, iż odpłatne przekazanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia następuje obecnie w oparciu o regulacje zawarte w art. 42 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. Nr 19, poz. 117 ze zm.), a cena, jakiej wolno żądać za te czynności, pokrywa koszty jej druku i przesłania.
Podsumowując, w ocenie tutejszego organu zorganizowanie na własne potrzeby przetargu, którego jednym z etapów jest udostępnienie oferentom, za opłatą, dokumentacji w postaci specyfikacji istotnych warunków zamówienia, jest świadczeniem usługi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Czynności wykonywane przez strony mają charakter cywilnoprawny, zatem świadczenie ww. usługi podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej w wysokości 22% – zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Pismo z 10 stycznia 2005 r. nr IS. II/2-443/229/04

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK