| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy podatnicy zwolnieni przedmiotowo z VAT mają obowiązek wystawiania faktur

Czy podatnicy zwolnieni przedmiotowo z VAT mają obowiązek wystawiania faktur

Prowadzę działalność gospodarczą - usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego. 15 listopada 2004 r. złożyłam do urzędu zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R), w którym podałam, że będę dokonywać sprzedaży zwolnionej. Czy mam obowiązek wystawiania faktur VAT dokumentujących wykonywane czynności?

Na podstawie art. 96. ust. 1 ww. ustawy podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.
Podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne, stosownie do art. 96 ust. 3 ww. ustawy.
Naczelnik urzędu skarbowego zgodnie z art. 96 ust. 4 cyt. ustawy rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako „podatnika VAT czynnego” lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 – jako „podatnika VAT zwolnionego”.
Z przedstawionego w przedmiotowym wniosku stanu faktycznego wynika, że jest Pani zarejestrowana w ewidencji podatników VAT tut. urzędu jako „podatnik VAT zwolniony”, więc nie ma Pani obowiązku wystawiania faktur VAT.
Reasumując, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy nie podzielił stanowiska, że jako podatnik zwolniony jest Pani zobowiązana do wystawiania faktur, gdyż nie znalazło to uzasadnienia w treści powołanych przepisów.

Pismo z 17 czerwca 2005 r. nr DVII/443-84-42c/05

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• P-2-443/15/05


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »