| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy podatnicy zwolnieni przedmiotowo z VAT mają obowiązek wystawiania faktur

Czy podatnicy zwolnieni przedmiotowo z VAT mają obowiązek wystawiania faktur

Prowadzę działalność gospodarczą - usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego. 15 listopada 2004 r. złożyłam do urzędu zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R), w którym podałam, że będę dokonywać sprzedaży zwolnionej. Czy mam obowiązek wystawiania faktur VAT dokumentujących wykonywane czynności?

Na podstawie art. 96. ust. 1 ww. ustawy podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.
Podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne, stosownie do art. 96 ust. 3 ww. ustawy.
Naczelnik urzędu skarbowego zgodnie z art. 96 ust. 4 cyt. ustawy rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako „podatnika VAT czynnego” lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 – jako „podatnika VAT zwolnionego”.
Z przedstawionego w przedmiotowym wniosku stanu faktycznego wynika, że jest Pani zarejestrowana w ewidencji podatników VAT tut. urzędu jako „podatnik VAT zwolniony”, więc nie ma Pani obowiązku wystawiania faktur VAT.
Reasumując, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy nie podzielił stanowiska, że jako podatnik zwolniony jest Pani zobowiązana do wystawiania faktur, gdyż nie znalazło to uzasadnienia w treści powołanych przepisów.

Pismo z 17 czerwca 2005 r. nr DVII/443-84-42c/05

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• P-2-443/15/05


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK