| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Po pięciu latach nie ma zaległości

Po pięciu latach nie ma zaległości

Podatnik może nabyć przedsiębiorstwo bez narażania się na przejęcie odpowiedzialności za zaległości podatkowe sprzedającego tylko wtedy, gdy od końca roku kalendarzowego, w którym powstała zaległość, upłynęło pięć lat.Podatnicy często kupują składniki przedsiębiorstwa, np. nieruchomości. Planując taki zakup, niejednokrotnie zastanawiają się, czy nie będą musieli ponosić odpowiedzialności za cudze zaległości podatkowe.

Podobne wątpliwości miał podatnik, składając ofertę zakupu nieruchomości należącej do masy upadłej spółdzielni. Podatnik wiedział, że nieruchomość obciążona jest hipoteką na rzecz Skarbu Państwa. Zwrócił się więc z pytaniem do urzędu skarbowego.
Organ podatkowy wyjaśnił, że zasady odpowiedzialności podatkowej osób trzecich określa ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Z przepisów tej ustawy wynika, że nabywca przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa, składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeżeli ich wartość jednostkowa w dniu zbycia wynosi co najmniej 15 000 zł – odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zakres odpowiedzialności nabywcy jest jednak ograniczony do wartości nabytego przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub składników majątku. Nabywca nie odpowiada też za podatki nie pobrane oraz pobrane, a nie wpłacone przez płatników lub inkasentów, a także za odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych oraz oprocentowanie nie zwróconych w terminie zaliczek naliczonego podatku od towarów i usług, powstałych po dniu nabycia.
O odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej organ podatkowy orzeka w decyzji. Organ nie może jednak wydać takiej decyzji o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej, jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym powstała zaległość podatkowa, upłynęło 5 lat. A to oznacza, że podatnik – jeśli upłynął już wspomniany okres – może nabyć przedsiębiorstwo bez narażania się na przejęcie wraz z nim odpowiedzialności za zaległości podatkowe sprzedającego.

Wyjaśnienie Urzędu Skarbowego w Kaliszu z 15 września 2005 r., nr PUS.EG/005-1/76/05

Anna Wojda


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK