| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy powstanie przychód z nieważnej decyzji?

Czy powstanie przychód z nieważnej decyzji?

Czy zasądzona na rzecz podatnika kwota w związku ze stwierdzeniem nieważności decyzji o przekazaniu na jego rzecz nieruchomości stanowi przychód z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, a więc nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Decyzją z 17 sierpnia 1998 r. nr ORZ.M-87/97 Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast odmówił podatnikowi odszkodowania, w związku z czym wystąpił on na drogę sądową.
Ostatecznie sąd apelacyjny zasądził dla podatnika kwotę 309 620 zł wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od 13 listopada 2002 r.
Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zasądzoną kwotę podatnik wyłączył z przychodów, do których stosuje się przepisy tej ustawy. Natomiast podstawę opodatkowania tym podatkiem zwiększył o zasądzone i otrzymane odsetki.
Podatnik zwrócił się o potwierdzenie prawidłowości postępowania w powyższym zakresie.
W dniu 28 czerwca 2005 r. naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile wydał postanowienie PD423-6/05, w którym uznał stanowisko podatnika przedstawione w zapytaniu za nieprawidłowe w części dotyczącej wyłączenia z przychodów zwaloryzowanej kwoty otrzymanej na skutek unieważnienia przekazania w użytkowanie wieczyste gruntów i prawa własności zlokalizowanych na tym gruncie budynków, uznał natomiast za prawidłowe stanowisko podatnika wyrażone odnośnie do otrzymanych odsetek.
(...)
Po rozpatrzeniu zażalenia dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że nie zasługuje ono na uwzględnienie.
(...)
...przedmiotem prawnie skutecznej umowy, w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie mogą być zachowania, które ze swej istoty są sprzeczne z prawami przyrody, ustawą lub zasadami współżycia społecznego, i w konsekwencji w ogóle nie mogą być określone w treści ważnej i wywołującej zamierzone skutki umowy. Chodzi tu o czynności, które w żadnych okolicznościach i warunkach, jakie przepisy prawa przewidują dla zawarcia wolnej od wad umowy, nie mogą być przedmiotem stosunku cywilnoprawnego, nawet hipotetycznie. Tylko przychody wynikające z zachowań, które w żadnych okolicznościach nie mogą być zaakceptowane przez obowiązujący porządek prawny, zostały wyłączone przez ustawodawcę spod działania ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3. Przykładem mogą tu być m.in. przychody z prostytucji czy też zachowań o znamionach czynu zabronionego określonych w kodeksie karnym, np. z kradzieży.
W zakresie tym nie mieszczą się natomiast osiągnięte przez podatnika przychody w związku z zasądzeniem na jego rzecz zwaloryzowanej kwoty w następstwie stwierdzenia nieważności opisanych wyżej decyzji. Zasądzona przez sąd na rzecz podatnika kwota jest przychodem uzyskanym w następstwie stwierdzenia nieważności decyzji o przekazaniu nieruchomości, nie jest natomiast przychodem wynikającym bezpośrednio z nieważnej decyzji. Tytułem prawnym do jej otrzymania jest wyrok sądu apelacyjnego, a nie nieważna decyzja, na mocy której podatnik nabył prawo użytkowania wieczystego gruntu i prawo własności zlokalizowanych na tym gruncie budynków.
(...)

Pismo Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile z 31 sierpnia 2005 r. (sygn. akt P1-D-4218-2/05)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK