| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy należy sporządzać dokumentację dotyczącą transakcji z podmiotami powiązanymi

Kiedy należy sporządzać dokumentację dotyczącą transakcji z podmiotami powiązanymi

Wspólnikami oraz członkami zarządu sp. z o.o. są małżonkowie, będący jednocześnie właścicielami firmy - spółki jawnej. Spółka z o.o. jako spółka prawa handlowego nie posiada udziałów w jednostce, jaką jest spółka jawna. Czy w świetle powyższych faktów mamy do czynienia z podmiotami powiązanymi? Czy spółka z o.o. jest zobowiązana do sporządzania dokumentacji określonej w art. 9a updop?

• 100 000 euro – jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20% kapitału zakładowego, określonego zgodnie z art. 16 ust. 7;
• 30 000 euro – w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych;
• 50 000 euro – w pozostałych przypadkach.
Zgodnie z art. 9a ust. 3 ww. ustawy obowiązek sporządzenia dokumentacji, o której mowa w ust. 1, obejmuje również transakcję, w związku z którą zapłata należności wynikająca z takiej transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, jeżeli łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość 20 000 euro.


Pismo z 23 czerwca 2005 r. nr PDIII-423/1a/2005

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• US-PDP/423-14/03

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Saliński

Ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »