| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy należy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenia majątkowe

Kiedy należy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenia majątkowe

Czy ubezpieczenie majątkowe należy przypisać odpowiednio czasowi, którego dotyczy dana polisa, czy też koszt ubezpieczenia jest ogólnym kosztem funkcjonowania firmy, który podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą jego faktycznego poniesienia?

ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT
Jeżeli księgi działalności gospodarczej prowadzone są w sposób określony w art. 22 ust. 5, 6 updof, koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, a zatem koszty ubezpieczenia majątkowego winny zostać zaewidencjonowane proporcjonalnie do roku, którego dotyczą.
KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organu podatkowego zasługuje na aprobatę, chociaż można znaleźć odmienne stanowiska organów w tej sprawie. Jeżeli bowiem podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów w sposób umożliwiający potrącanie kosztów w roku, którego koszty te dotyczą, składki na ubezpieczenia majątkowe winny być zaliczone do kosztów danego roku jedynie proporcjonalnie.
ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy informuje:
Decyzję o wyborze sposobu ewidencjonowania kosztów w księdze podatkowej podejmuje przedsiębiorca. Możliwość ta wynika z § 17 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem przy ewidencjonowaniu wydatków innych niż zakup materiałów podstawowych i towarów handlowych należy uwzględnić zasady określone w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fzycznych. W związku z tym podatnik dokonuje w księdze zapisów wydatków poniesionych (art. 22 ust. 4 ustawy) bądź wydatków dotyczących danego okresu (art. 22 ust. 6 ustawy). W myśl art. 22 ust. 5 i 6 ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Oznacza to, że do kosztów danego roku są zaliczane koszty uzyskania:
• poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego,
• określone co do rodzaju i kwoty, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Jak z powyższego wynika, w omawianej zasadzie potrącalności kosztów decydujący wpływ ma moment uzyskania przychodu z działalności. Wydatki potrącalne są bowiem w roku, w którym podatnik uzyskał przychód, a gdy zarachowanie ich w tym roku nie było możliwe, mogą być uznane za koszt podatkowy w roku, w którym zostały poniesione.
Przy czym ustawodawca zastrzegł, że raz przyjęte zasady ujmowania wydatków w kosztach należy stosować konsekwentnie, w każdym roku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Zasada powyższa powinna być stosowana do wszystkich, a nie tylko do niektórych kosztów danego roku podatkowego, nie może więc być stosowana incydentalnie.
Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, iż księgi działalności gospodarczej prowadzone są w sposób określony w art. 22 ust. 5, 6 updof, a zatem koszty ubezpieczenia majątkowego winny zostać zaewidencjonowane proporcjonalnie do roku, którego dotyczą.

Pismo z 8 lipca 2005 r. nr PB2/005-SIP-65/05

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PB1/415-21/05
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »