| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jaką stawkę VAT zastosować przy składaniu oferty na dostawę sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych

Jaką stawkę VAT zastosować przy składaniu oferty na dostawę sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych

Zajmuję się dostawą sprzętu komputerowego, w tym dla placówek oświatowych. Czy składając ofertę dostawy sprzętu komputerowego dla tych placówek na towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, podatnik ma prawo do zastosowania stawki VAT 0%.

Pismo z 20 września 2004 r. nr DV/443-150/2/04

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
W ofercie dla placówek oświatowych podatnik może podać cenę sprzętu komputerowego (wymienionego w załączniku nr 8 do ustawy) z uwzględnieniem stawki VAT 0%.
KOMENTARZ EKSPERTA
Odpowiedź organu podatkowego zasługuje na aprobatę. Mimo że ustawa o VAT nie rozstrzyga wprost, jaką stawkę VAT należy stosować przy składaniu oferty na dostawę sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych, a jedynie odnosi się do opodatkowania stawką VAT 0% samej dostawy tego sprzętu (po spełnieniu określonych w ustawie warunków), należy uznać, że przy składaniu tego typu ofert powinno się podawać taką stawkę, jaką zastosuje się przy dokonywaniu ewentualnej dostawy. Jeżeli składający ofertę wie, że przy dostawie będzie spełniał warunki uprawniające do zastosowania stawki w wysokości 0% (art. 83 ust. 14 ustawy o VAT), to i w składanej ofercie powinien zastosować taką właśnie stawkę.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku informuje:
Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) stawkę VAT w wysokości 0% stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego:
• dla placówek oświatowych,
• dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym – przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13–15.
Opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy (art. 83 ust. 13).
Zgodnie z art. 83 ust. 14 ustawy o VAT dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0% pod warunkiem:
• posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami – w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a),
• posiadania kopii umowy o nieodpłatnym przekazaniu sprzętu komputerowego placówce oświatowej oraz posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami – w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. b).
Dostawca obowiązany jest przekazać kopię dokumentów, o których mowa w ust. 14, do właściwego urzędu skarbowego (art. 83 ust. 15).
Biorąc powyższe pod uwagę, w ofercie dla placówek oświatowych podatnik może podać cenę sprzętu komputerowego (wymienionego w załączniku nr 8 do ustawy) z uwzględnieniem stawki VAT 0%. Składając ofertę, musi jednak pamiętać, że w razie dostawy ww. sprzętu stawkę tę będzie mógł zastosować wyłącznie w przypadku spełnienia warunków, o których mowa w art. 83 ust. 13–15.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK