| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy wniesienie przedsiębiorstwa aportem podlega zwolnieniu z VAT

Czy wniesienie przedsiębiorstwa aportem podlega zwolnieniu z VAT

Czy czynność wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki z o.o. podlega zwolnieniu z VAT? Czy należy korygować podatek naliczony zawarty w fakturach VAT dokumentujących zakup towarów oraz zakup materiałów, usług, dokumentacji dla inwestycji w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa aportem do spółki kapitałowej?

Pismo z 16 sierpnia 2005 r. nr USIVPP/A/52/05

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Wniesienie do spółki z o.o. wkładu w postaci przedsiębiorstwa nie powoduje powstania obowiązku
podatkowego z tytułu VAT oraz obowiązku korekty odliczonego podatku.

KOMENTARZ EKSPERTA
Aport przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy. W związku z tym podstawa powołana przez organ podatkowy jest niewłaściwa, gdyż ma wyłącznie zastosowanie do pozostałych aportów niepieniężnych. Nie można zwolnić czynności, która wogóle nie podlega opodatkowaniu. Brak konieczności korekty podatku naliczonego nie ulega zmianie mimo, że ww. aport nie podlega opodatkowaniu. Wyjaśnienia organu w tej kwestii są słuszne.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie z art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie informuje:
Zgodnie z zapisem § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego zwalnia się od podatku od towarów i usług. Wniesienie na pokrycie udziału w spółce z o.o. wkładu w postaci swojego przedsiębiorstwa nie spowoduje więc u Strony powstania obowiązku podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Realizacja prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić wówczas, gdy dokonany zakup jest związany ze sprzedażą opodatkowaną. Jeżeli zatem w chwili nabycia środków trwałych oraz obrotowych przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego ze względu na związek ze sprzedażą opodatkowaną, to należy uznać, że późniejsze przekazanie przedsiębiorstwa jako aportu do spółki z o.o. nie pozbawia prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem jego składników.
Z uwagi na powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie wskazuje, że wniesienie aportem do spółki z o.o. składników przedsiębiorstwa, przy zakupie których odliczono podatek naliczony, nie rodzi obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, o który został pomniejszony podatek należny z tytułu zakupu tych składników w poprzednich okresach rozliczeniowych.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• IS. II/1443/15/05


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »