| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jak określić moment powstania obowiązku podatkowego

Jak określić moment powstania obowiązku podatkowego

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli odbiorca dokonał płatności 29 grudnia 2004 r., faktura została wystawiona 31 grudnia 2004 r., a termin płatności określono w niej na dzień 21 stycznia 2005 r.?

Pismo z 9 sierpnia 2005 r. nr PDI-42190/5/MC/05

ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT
Jeżeli rzecz została wydana, zbyto prawo majątkowe, wykonano usługę i nastąpiła zapłata, to powstaje przychód faktyczny w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 updop.
KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organu podatkowego jest uzasadnione. Jakkolwiek updop zawiera kategorię przychodów należnych i określa dla nich szczególne zasady dotyczące daty ich powstania, jednak faktyczne otrzymanie przez podatnika pieniędzy – przed terminem powstania przychodów należnych – powoduje, iż osiąga on z tego tytułu przychód. Datą osiągnięcia przychodu będzie wówczas dzień otrzymania pieniędzy. Jeżeli bowiem podatnik otrzymuje pieniądze – nawet jeśli są one związane z działalnością gospodarczą – wówczas decydujące znaczenie dla określenia daty powstania przychodu będzie miał art. 12 ust. 1 pkt 1 updop.
ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu informuje:
Jak wynika z art. 12 ust. 3 updop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Przepis ten stanowi zatem, że przychodami uznanymi za przychody z działalności gospodarczej są nie tylko przychody otrzymane, ale także należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane.
WAŻNE!
Za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
• wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
• wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
• otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.
Jeśli żadne ze zdarzeń wymienionych w pkt 1–3 nie miało miejsca, to przychód powstaje w momencie wystawienia faktury, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w art. 12 ust. 3c i 3d.
Wyjątki te dotyczą momentu powstania przychodu należnego przy najmie, dzierżawie, leasingu lub umowach o podobnym charakterze (jest to dzień, w którym należności wynikające z umowy stały się wymagalne), a także świadczeniu tzw. usług ciągłych, tj. dostawie energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, z wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów (monet) lub kart, w tym telefonicznych, usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów (jest to dzień płatności określony w fakturze).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK