| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy koszt wymiany pokrycia dachu budynku magazynowego można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów

Czy koszt wymiany pokrycia dachu budynku magazynowego można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów

Spółka zamierza przeprowadzić prace remontowe polegające na wymianie pokrycia dachu na budynku magazynowym, których wartość ma wynieść ok. 40 000 zł. Czy planowane wydatki można zakwalifikować do remontu i jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, czy też należy uznać je za ulepszenie środka trwałego?

Pismo z 14 lipca 2005 r. nr II/423-016/115/28742/05/MW

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Poniesione wydatki można zakwalifikować jako remont, a tym samym zaliczyć je bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.
KOMENTARZ EKSPERTA
Pogląd wyrażony przez organ podatkowy należy uznać za uzasadniony. W wyniku przeprowadzonych prac nie następuje ulepszenie środka trwałego, ale przywrócenie jego stanu pierwotnego z zastosowaniem jednak nowych materiałów pokrycia dachów. Przy tego typu działaniach nie następuje modernizacja budynku, lecz jedynie jego remont. Należy zauważyć, że również orzecznictwo NSA przyjmuje tego typu prace – z zastosowaniem właśnie nowych materiałów – za prace remontowe (zob. wyrok z 14 stycznia 1998 r., sygn. akt SA/Sz 119/97, czy wyrok z 1 marca 2000 r., sygn. akt SA/Wr 2915/98).
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty informuje:
Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.
WAŻNE!
Podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod tym jednak warunkiem, iż wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub będzie miało wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
W zależności od kwalifikacji wydatków na remont czy modernizację występują różne skutki podatkowe, tzn. wydatki na remont są zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, natomiast wydatki na modernizację obciążają koszty poprzez odpisy amortyzacyjne.
Istotą remontu jest przywrócenie pierwotnego stanu technicznego i użytkowego środka trwałego wraz z wymianą zużytych składników technicznych niezmieniające jego charakteru i funkcji. Tak więc są to wszystkie zmiany trwałe przywracające pierwotny poziom techniczny danego środka trwałego, pierwotną zdolność użytkową utraconą na skutek upływu czasu i eksploatacji, przy czym pojęcie to nie obejmuje zwykłych zabiegów konserwacyjnych.
Natomiast w myśl art. 15 ust. 6 ww. ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a–16m, z uwzględnieniem art. 16. Stosownie do art. 16g ust. 13 updop, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową środków trwałych powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »