| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Wydatek na wniosek o dotację jako koszt

Wydatek na wniosek o dotację jako koszt

Czy wydatek poniesiony na opracowanie wniosku o uzyskanie dotacji będzie stanowić koszt uzyskania przychodów. Pismo Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 22 września 2005 r. (nr PB2/005-SIP-148/05)

Odpowiedź organu podatkowego
(...)
Pismem z 6 maja 2005 r. wystąpiono do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym.
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą..., spółka cywilna..., z siedzibą w... W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka zleciła przygotowanie wniosku o dotację z Unii Europejskiej, który został złożony do Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Toruniu. Za przygotowanie powyższego wniosku spółka otrzymała fakturę VAT.
Zapytanie, przedstawione w ww. piś-mie, dotyczyło kwestii, czy wydatek poniesiony na opracowanie wniosku o uzyskanie dotacji będzie stanowić koszt uzyskania przychodów.
Zdaniem spółki, skoro wniosek o dotację ma służyć osiągnięciu wzrostu przychodów z działalności gospodarczej poprzez inwestycje, zatem wydatek poniesiony na jego sporządzenie stanowi koszt uzyskania przychodu. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, postanowieniem z 12 lipca 2005 r. (nr PD3.1.415-11/05), uznał zaprezentowane w przedmiotowym wniosku stanowisko – za prawidłowe.
W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy powołał przepis art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego uznał, iż poniesiony wydatek na opracowanie wniosku o dotację z Unii Europejskiej podlega zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów, bowiem dotacja docelowo będzie służyła osiągnięciu dodatkowego przychodu poprzez inwestowanie w przedsięwzięcie w zakresie innowacyjności produkcji, zatem zachodzi związek przyczynowy między poniesionym wydatkiem a uzyskaniem przychodu.
Na ww. postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy nie złożono zażalenia, zatem przedmiotowe postanowienie stało się ostateczne.
W myśl art. 14b § 5 ordynacji podatkowej, organ odwoławczy po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, w drodze decyzji zmienia lub uchyla postanowienie naczelnika urzędu skarbowego, z urzędu, jeżeli postanowienie to rażąco narusza obowiązujące prawo. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, stwierdził, że postanowienie to narusza obowiązujące prawo.
Zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów znajdujących się na obszarze Rzeczypospolitej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu albo są zwolnione z podatku dochodowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK