| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można odliczać nabytą w 1999 r. ulgę

Czy można odliczać nabytą w 1999 r. ulgę

Czy ulga z tytułu wydatków na zakup nowego mieszkania, do której podatnik nabył prawo w 1999 r., będzie podlegała odliczeniu od podatku za rok 2005 i lata następne, aż do całkowitego jej odliczenia?

Tak. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 134, poz. 1509 z późn. zm.), podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na określone cele mieszkaniowe, a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na starych zasadach. Jeżeli podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone, m.in. na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej i w związku z tym nabył prawo do korzystania z ulgi podatkowej, ma prawo odliczać kwotę tej ulgi od podatku obliczonego za lata następne, aż do całkowitego jej odliczenia.



W opisywanej sprawie podatnik w 1999 roku poniósł wydatki na zakup nowego mieszkania na rynku pierwotnym i dokonał z tego tytułu odliczeń od podatku. Kwota odliczeń przekroczyła wysokość podatku należnego za 1999 rok, wobec powyższego kwota przysługującej ulgi mieszkaniowej odliczana była od podatku w zeznaniach o wysokości osiągniętego dochodu składanych za lata następne. Po dokonaniu rozliczenia za 2004 r. do odliczenia pozostała jeszcze kwota 2904,70 zł. Organ potwierdził stanowisko wnioskodawcy, że ulga mieszkaniowa, do której prawa zostały nabyte w latach poprzednich, podlegała będzie odliczeniu od podatku należnego za lata następne aż do pełnego jej wykorzystania.



Postanowienie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu z 18 października 2005 r., nr PD-I/415-70/13/05.

Aleksandra Tarka

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »