| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można zaliczyć do kosztów VAT zapłacony kontrahentowi, który nie był uprawniony do wystawiania faktur

Czy można zaliczyć do kosztów VAT zapłacony kontrahentowi, który nie był uprawniony do wystawiania faktur

Czy w związku z zakupem towaru udokumentowanym fakturami VAT od podmiotu, który nie dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie VAT i nie był uprawniony do wystawienia faktur, kosztem uzyskania przychodu jest VAT naliczony od dokonanych transakcji? - Pismo z 16 czerwca 2005 r. nr PD423-05/05

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Jeżeli zakup udokumentowano fakturami VAT wystawionymi przez podmiot, który nie dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie VAT, wskutek czego faktury te nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego, a poniesienie wydatku i jego związek z uzyskanymi przychodami nie budzi wątpliwości, wówczas naliczony i zapłacony podatek od towarów i usług można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organu podatkowego jest uzasadnione. Przepisy podatkowe stanowią, iż kosztem podatkowym może być naliczony VAT, w przypadku gdy podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy VAT zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony VAT nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Przy zakupie towarów od podmiotu, który nie był uprawniony do wystawiania faktur VAT, podatek naliczony wynikający z tych faktur może podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile informuje:
Według przepisów art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2004 r., kosztem uzyskania przychodów jest podatek naliczony m.in. w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego.
Stosownie do przepisów § 48 ust. 4 pkt 1 lit. a) obowiązującego do 30 kwietnia 2004 r. rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) oraz § 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) obowiązującego od 1 maja 2004 r. rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), w przypadku gdy sprzedaż towarów lub usług została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących, faktury te nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego (obecnie kwestie te reguluje art. 88 ust. 3a pkt 1 a) ustawy o VAT – przyp. redakcji).
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

LTC Aquila Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi Spółka komandytowa

Kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym i prawnym dla różnych branż i sektorów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »