| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy podatnik podatku liniowego może odliczyć darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelną osobę prawną

Czy podatnik podatku liniowego może odliczyć darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelną osobę prawną

Czy prowadząc działalność gospodarczą i osiągając z tego tytułu dochód opodatkowany podatkiem liniowym, mogę odliczyć od dochodu pełną kwotę darowizny przekazanej na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelną osobę prawną? - Pismo z 19 sierpnia 2005 r. nr US34/DD2/415/17/05

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Skoro podatnik wybrał na 2005 r. opodatkowanie dochodów tzw. podatkiem liniowym, to nie ma podstaw prawnych do pomniejszenia dochodu do opodatkowania o kwoty darowizn przekazanych na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelną osobę prawną.

KOMENTARZ EKSPERTA
Opodatkowanie w formie podatku liniowego należy uznać za preferencję podatkową. Aby uniknąć zbiegu takich preferencji, ustawodawca pozbawił podatników opodatkowanych w tej formie możliwości dokonywania większości odliczeń. Dokonując więc wykładni systemowej, należy uznać stanowisko organu podatkowego za poprawne.
Trzeba jednak podkreślić, iż zwolnienie przewidziane w art. 55 ust. 7 ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej regulującym zasady odliczania darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą kościołów, jest zwolnieniem szczególnym, z niewiadomych względów pominiętym przez ustawodawcę w art. 20 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.), w którym określono, z jakich odliczeń podatnicy opodatkowani w formie liniowej nie mogą korzystać.
Jednocześnie można się zastanawiać, czy art. 55 ust. 7 ustawy o stosunku Państwa... jest przepisem podrzędnym w stosunku do art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to znaczy, czy wyłączenie z możliwości odliczania darowizn na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 updof (zgodnie z art. 30c updof podatnicy opodatkowani w formie liniowej z odliczeń przewidzianych w art. 26 tej ustawy mogą odliczać tylko składki na ubezpieczenie społeczne) automatycznie powoduje niemożność odliczania darowizn na podstawie art. 55 ust. 7 ustawy o stosunku Państwa... Ze względu na istniejącą niejasność postulowane byłoby, aby ustawodawca w końcu określił wzajemny stosunek obu tych przepisów.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga informuje:
W myśl art. 30c ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) „Podstawą obliczenia podatku, o którym mowa w ust. 1, jest dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1, 2, 3, 3a i 5, art. 24 ust. 1 i 2 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25. Dochód ten podatnicy mogą pomniejszać o składki na ubezpieczenie społeczne określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a). Wysokość składek ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie”. Przewidziana w art. 26 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych możliwość określonego pomniejszenia dochodu do opodatkowania między innymi o darowizny, w tym także na cele charytatywne, nie dotyczy osób, które wybrały opodatkowanie tzw. podatkiem liniowym.
Mając na względzie powyższe, należy stwierdzić, że skoro wybrał Pan na 2005 r. opodatkowanie dochodów tzw. podatkiem liniowym, określonym w art. 30c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), to nie ma podstaw prawnych do pomniejszenia dochodu do opodatkowania o kwoty darowizn przekazanych na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelną osobę prawną.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PBI-1/415/102/2004


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Andrzejewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK