| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy wartość bonów towarowych przekazanych pracownikom z okazji świąt stanowi koszt uzyskania przychodów

Czy wartość bonów towarowych przekazanych pracownikom z okazji świąt stanowi koszt uzyskania przychodów

Z okazji nadchodzących świąt zamierzamy podarować wszystkim swoim pracownikom bony towarowe. Czy wartość bonów towarowych, które nie zostały sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz funduszu związków zawodowych, będzie kosztem uzyskania przychodu? - Pismo z 16 grudnia 2003 r. nr PDII/415-125/03

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Wydatki związane z zakupem bonów towarowych stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop jako wydatki poniesione na rzecz pracowników.

KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organu podatkowego jest prawidłowe. Gdy podatnik nie jest obowiązany do tworzenia funduszu socjalnego i go nie tworzy, nie ma przeszkód, aby kupił dla pracowników bony towarowe. Wydatek ten, jako związany z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz ponoszony na rzecz pracowników, może być uznany za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu informuje:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Przepis art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy stanowi, że za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są natomiast świadczenia urlopowe wypłacane zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Ze stanu faktycznego sprawy, opisanego w zapytaniu, wynika, że z okazji nadchodzących świąt spółka zamierza podarować wszystkim swoim pracownikom bony towarowe, przy czym według przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych spółka nie jest obowiązana do tworzenia tego funduszu (i go nie tworzy).
Odnosząc się zatem do przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego, na tle powyższych uregulowań prawnych, należy stwierdzić, że w takim przypadku do wydatków poniesionych na zakup i rozdanie bonów towarowych wszystkim pracownikom nie ma zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów spółki w rozumieniu cytowanego wyżej art. 15 ust. 1 tej ustawy, jako wydatki poniesione na rzecz pracowników.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PD III/423-27/03


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »