| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Od pełnomocnictwa nie ma opłaty

Od pełnomocnictwa nie ma opłaty

Dokument stwierdzający ustanowienie pełnomocnika w sprawach alimentacyjnych nie podlega opłacie skarbowej i to zarówno w przypadku osoby uprawnionej do alimentów, jaki i zobowiązanej - postanowienie prezydenta Kutna z 24 listopada 2005 r., nr FB.3110/05/2005.

W sądzie rejonowym domagano się od podatnika składającego pełnomocnictwo w sprawie alimentacyjnej wniesienia opłaty skarbowej. Podatnik miał jednak wątpliwości. Okazało się, że słuszne. Opłata skarbowa od udzielonego pełnomocnictwa w sprawach alimentacyjnych jest nienależna. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r., nie podlegają opłacie skarbowej podania i załączniki do podań, czynności urzędowe, zaświadczenia, zezwolenia oraz dokumenty stwierdzające ustanowienia pełnomocnika oraz ich odpisy (wypis) w sprawach alimentacyjnych, opieki, kurateli i przysposobienia.
Potwierdza to też treść art. 111 par. 1 pkt 2 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych.
Sprawą alimentacyjną jest każda sprawa dotycząca obowiązku alimentacyjnego, zaś jej charakter nie ulega zmianie w zależności od tego, czy jest on oceniany z punktu widzenia uprawnionego do alimentów, czy też osoby do świadczenia tego rodzaju zobowiązanej. Zamiarem ustawodawcy nie było różnicowanie sytuacji stron w sprawie alimentacyjnej.
 
Anna Wojda


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK