| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy od wypłaconego wynagrodzenia po zmarłym pracowniku, które stało się częścią spadku, płatnik powinien odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy

Czy od wypłaconego wynagrodzenia po zmarłym pracowniku, które stało się częścią spadku, płatnik powinien odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy

W 2004 r. płatnik wypłacił spadkobiercom wynagrodzenie zmarłego pracownika na podstawie prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Czy od wypłaconego wynagrodzenia po zmarłym pracowniku, które stało się częścią spadku, płatnik winien naliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy? - Pismo z 25 maja 2005 r. nr df/4150-6/2005

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Nie. Prawa majątkowe wynikające ze stosunku pracy po zmarłym pracowniku, nabyte w drodze spadku, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W takim przypadku płatnik winien wypłacić spadkobiercom wynagrodzenie po zmarłym pracowniku w kwocie brutto, tj. bez potrąceń zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

KOMENTARZ EKSPERTA
Odpowiedź organu podatkowego jest poprawna. Przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Skoro więc wynagrodzenie weszło do masy spadkowej, to nie podlega ono opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego we Wrześni informuje:
Zgodnie z art. 631 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. Nr 24, poz. 141 ze zm.) prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
W takim przypadku zakład pracy jako płatnik – stosownie do treści art. 41 ust. 1 wyżej cytowanej updof – winien pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek w wysokości 19% oraz przesłać osobie, której wypłacono wynagrodzenie przysługujące zmarłemu, informację PIT-11/8B o wysokości przychodu, dochodu i pobranej zaliczki. Informację tę płatnik przesyła również do właściwego urzędu skarbowego.
WAŻNE!
Gdy po śmierci pracownika nie ma osób spełniających warunki do uzyskania renty rodzinnej, prawa te wchodzą do spadku i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Z przedstawionego przez płatnika stanu faktycznego wynika, iż wynagrodzenie po zmarłym pracowniku stało się częścią spadku i zostało wypłacone spadkobiercom na podstawie prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
W związku z tym w świetle cytowanego przepisu i przedstawionego stanu faktycznego wypłata należności po zmarłym pracowniku dokonana osobom innym niż wskazane w art. 631 § 2 Kodeksu pracy wchodzi w skład masy spadkowej i podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Prawa majątkowe wynikające ze stosunku pracy po zmarłym pracowniku, nabyte w drodze spadku, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – w myśl przepisu art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle powyższego dochody ze źródła przychodu, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie występują w przedstawionej przez płatnika sytuacji. W takim przypadku płatnik winien wypłacić spadkobiercom wynagrodzenie po zmarłym pracowniku w kwocie brutto, tj. bez potrąceń zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie ma też obowiązku składania w urzędzie skarbowym informacji o dokonanej wypłacie.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• US-25/024/404/240/04


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Ignaczak

Psycholog i mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »