| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Gdzie podlegają opodatkowaniu usługi z zakresu badania i analiz technicznych świadczone na rzecz kontrahenta z Unii

Gdzie podlegają opodatkowaniu usługi z zakresu badania i analiz technicznych świadczone na rzecz kontrahenta z Unii

Czy świadczona na rzecz kontrahenta z UE (z Czech) usługa z zakresu badania i analiz technicznych (opracowanie założeń techniczno-organizacyjnych sieci monitorowania radiowego), sklasyfikowana pod symbolem 74.3, podlega opodatkowaniu VAT w kraju? Jeżeli tak, to według jakiej stawki? - Pismo z 19 sierpnia 2005 r. nr IIUSPP/443/110/74877/05/31

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Nie. Miejscem świadczenia, a tym samym miejscem opodatkowania usługi w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3) świadczonej na rzecz kontrahenta z Czech będzie terytorium Czech.

KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że w przypadku świadczenia usług w zakresie analiz technicznych na rzecz kontrahenta z Czech miejscem ich świadczenia będzie terytorium tego państwa.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach informuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Miejsce świadczenia usług uregulowane zostało w art. 27 ust. 1 ustawy.
WAŻNE!
Co do zasady w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi, miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności, miejsce zamieszkania.
Jest to ogólna zasada określająca miejsce świadczenia, od której to zasady ustawodawca wprowadził szereg wyjątków, co oznacza, że ten sposób ustalania miejsca świadczenia znajduje zastosowanie jedynie w przypadku, gdy ustalenie miejsca świadczenia usługi na podstawie regulacji szczegółowych (wyjątków) jest niemożliwe. W stanie prawnym obowiązującym w dacie sporządzenia wniosku, zgodnie z § 4a ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) – w przypadku usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1), usług w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2) i usług w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3), świadczonych na rzecz:
1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
2) podatników lub podatników podatku od wartości dodanej, mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »