| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > W jakim trybie i za jaki okres można dokonać odliczenia zryczałtowanego wynagrodzenia płatnika z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa

W jakim trybie i za jaki okres można dokonać odliczenia zryczałtowanego wynagrodzenia płatnika z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa

Czy jest możliwość odliczenia zryczałtowanego wynagrodzenia płatnika z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa? W jakim trybie i za jaki okres można dokonać odliczenia? - Pismo z 25 lipca 2005 r. nr 1471/DPF/415/67/05/MJ

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Płatnikowi z tytułu terminowego wpłacania podatków pobieranych na rzecz Skarbu Państwa przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie. Nie ma przeciwwskazań do potrącania zryczałtowanego wynagrodzenia przysługującego płatnikowi z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa np. raz na kwartał lub raz do roku.

KOMENTARZ EKSPERTA
Odpowiedź organu podatkowego zasługuje na aprobatę. Płatnikowi z tytułu terminowego wpłacania podatków pobieranych na rzecz Skarbu Państwa przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie, które może być wypłacane raz na kwartał lub raz na rok. Ordynacja podatkowa nie zawiera bowiem przepisu nakazującego płatnikom dokonywać potrąceń należnego im wynagrodzenia w tym samym miesiącu, w którym wpłacili uprzednio pobrany podatek.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje:
Stanowisko strony jest zbieżne z wyjaśnieniem dotyczącym wynagrodzenia płatników i inkasentów z tytułu terminowego wpłacania pobranych podatków, zawartym w piśmie Podsekretarza Stanu, nr RS-7250-487/OP/O/98/ZB, z 26 kwietnia 1998 r., opublikowanym w Biuletynie Skarbowym nr 1998/2/5, w którym zapisano, iż „nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań prawnych do potrącania wynagrodzeń raz na kwartał czy raz do roku”.
Zgodnie z art. 28 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) płatnikom i inkasentom przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa.
Dochodami budżetu państwa zgodnie z art. 62 pkt 1 ustawy z 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 ze zm.) są podatki i opłaty, które na mocy odrębnych ustaw nie stanowią dochodów jednostek samorządu terytorialnego, funduszów celowych oraz innych podmiotów sektora finansów publicznych, a z ustaw tych wynika, że odnosi się to m.in. do podatku dochodowego od osób fizycznych (z wyjątkiem karty podatkowej).
Wynagrodzenie to „przysługuje”, a więc jest uprawnieniem płatnika (bądź inkasenta) przyznanym z mocy prawa, co oznacza, że można je pobrać lub z niego zrezygnować.
WAŻNE!
Podstawą wymiaru wynagrodzenia są kwoty naliczonych (pobranych) i wpłaconych w terminie do budżetu państwa podatków rozumianych także jako zaliczki na podatek lub raty podatków (jeśli przepisy prawa podatkowego przewidują płatność podatku w ratach).
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Ignaczak

Psycholog i mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »