| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy pobrać zaliczkę od odszkodowania

Czy pobrać zaliczkę od odszkodowania

Czy zasądzone przez sąd odszkodowanie dla pracownika, w związku z niemożliwością przywrócenia go do pracy na zajmowanym poprzednio stanowisku, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? - postanowienie Urzędu Skarbowego w Końskich z 7 grudnia 2005 r., nr PD 415/19/05.

NIE Organ podatkowy wskazał na art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z jego treścią wolne od podatku dochodowego są odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Wyjątki od tej zasady zostały określone odrębnie.



Przedsiębiorstwo-pracodawca uważa, że słusznie pobrał podatek od wypłaconego odszkodowania. Organ podatkowy zwrócił uwagę na wyrok sądu pracy. Wynika z niego, że odszkodowanie zasądzone zostało na podstawie art. 45 par. 2 kodeksu pracy za niezgodne z przepisami wypowiedzenia warunków pracy (naruszenie art. 32 ustawy o związkach zawodowych). Zgodnie z kodeksem pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub naruszenia przepisów o wypowiedzeniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia. A jeżeli umowa uległa rozwiązaniu, sąd orzeka o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. Jednak sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika po ustaleniu, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe. Wówczas orzeka o odszkodowaniu. Tak stało się w opisywanym przypadku. Przywrócenie pracownika do pracy na zajmowanym poprzednio stanowisku było niemożliwe w związku z jego likwidacją. I sąd zasądził odszkodowanie. To oznacza, że odszkodowanie to wynika wprost z przepisów odrębnej ustawy (kodeksu pracy) i nie jest jednym z odszkodowań podlegających wyjątkowo opodatkowaniu. W konsekwencji korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.



Aleksandra Tarka

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »