| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Można odliczyć VAT od cudzych usług

Można odliczyć VAT od cudzych usług

Czy można odliczyć podatek naliczony wynikający z faktur zakupu usług obcych przekazywanych nieodpłatnie w ramach reklamy niepublicznej? - decyzja Izby Skarbowej w Poznaniu z 5 stycznia 2006 r., nr PP-B/406z-34/05/AKB.

Nie. Okolicznością powodującą, że podatek naliczony nie może być w żadnym przypadku odliczony, jest przekroczenie limitu wydatków na reklamę niepubliczną. Niespełnienie przesłanek do uznania, że mamy do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług powoduje brak możliwości odliczenia podatku od zakupów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, jeżeli nieodpłatne świadczenie, z którymi te wydatki są związane, zostało opodatkowane (art. 8 ust. 2 w zw. z art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT).



Z wniosku spółki wynika, że dokonuje ona zakupów usług (np. szkolenia, konferencje dla klientów) przeznaczonych na niepubliczną reprezentację i reklamę, potwierdzonych fakturą VAT. Spółka nie wykonuje czynności polegającej na świadczeniu usług, lecz kupuje usługi służące jej kontrahentom w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W konsekwencji podatnik nie ma obowiązku naliczania podatku należnego. Natomiast odliczenie podatku naliczonego przysługuje wyłącznie w przypadku spełnienia warunków określonych w ustawie o VAT.



Co do zasady, obniżenia VAT nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Zgodnie zaś z ich treścią nie stanowią kosztów uzyskania przychodu koszty reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25 proc. przychodów, chyba że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób



Aleksandra Tarka

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »