| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy rezerwy celowe są kosztem uzyskania przychodów

Czy rezerwy celowe są kosztem uzyskania przychodów

Czy bank może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów rezerwy celowe utworzone z tytułu udzielonych kredytów i pożyczek, których nie zaliczono do kosztów w poprzednich latach? - Decyzja Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku Białej z 11 stycznia 2006 r., nr PBB1/421-90/05.

TAK. Bank ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym 2005 rezerwy na wierzytelności z tytułu pożyczek lub kredytów. Nawet, jeżeli ich nieściągalność została uprawdopodobniona w latach wcześniejszych, a utworzona uprzednio rezerwa nie była uznana za koszty uzyskania przychodów. W decyzji dyrektor izby skarbowej podkreślił, że przepisy zezwalają na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów rezerw utworzonych w bankach na pokrycie wierzytelności z tytułu wymagalnych, a nieściągalnych kredytów (pożyczek), których nieściągalność została uprawdopodobniona.



Takie rezerwy tworzone na pokrycie wierzytelności nie są faktycznie poniesionym wydatkiem. Są kosztem, który związany jest z działalnością banku i generalnie z uzyskiwanymi przychodami. W ocenie organu podatkowego nie ma możliwości ścisłego określenia momentu (roku) uzyskania przychodu związanego z tym kosztem. Dlatego w sprawie nie ma zastosowania art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Możliwość zaliczenia rezerw i nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów występuje od chwili zaistnienia zdarzeń ściśle określonych w art. 16 ust. 2a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W ocenie dokonanej przez izbę skarbową dopiero po zaistnieniu tych zdarzeń bank ma prawo – a nie obowiązek – odniesienia w ciężar kosztów uzyskania przychodów rezerw utworzonych na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.



Z kolei końcowy moment uznania ich za koszty uzyskania przychodów wskazuje art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy. Stanowi on, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako przedawnione.



Opracowała Aleksandra Tarka

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »