| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można skorzystać z ulgi na Internet na podstawie wyciągu z rachunku bankowego

Czy można skorzystać z ulgi na Internet na podstawie wyciągu z rachunku bankowego

Czy dokumentem potwierdzającym poniesienie kosztu związanego z użytkowaniem sieci Internet może być wyciąg z konta bankowego, z którego co miesiąc dokonuję przelewu na rachunek usługodawcy? - Pismo z 3 sierpnia 2005 r. nr PBII/415-74/67141/05

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Nie. Sam wyciąg z konta bankowego, z którego dokonuje Pan przelewu na rachunek świadczeniodawcy w związku z opłatą za korzystanie z sieci Internet, nie jest warunkiem wystarczającym do skorzystania z ulgi na Internet. Prawo do skorzystania z ww. odliczenia daje Panu poniesienie wydatku udokumentowanego jedynie fakturą VAT. Forma zapłaty faktury nie ma wpływu na odliczenie.

KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że dokumentem stanowiącym podstawę skorzystania z ulgi na Internet jest jedynie faktura VAT wystawiona przez usługodawcę. Wyciąg z rachunku bankowego jest jedynie dowodem sposobu zapłaty za nabywane usługi.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach informuje:
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28–30 oraz art. 30a–30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a–4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku), będącym miejscem zamieszkania podatnika, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.
Jak stanowi art. 26 ust. 7 pkt 1 ww. ustawy podatkowej, wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Jednakże w przypadku odliczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 6a, odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.
WAŻNE!
Aby skorzystać z odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci Internet, podatnik musi spełnić następujące warunki:
• ponosić wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet,
• użytkować sieć Internet w lokalu będącym miejscem zamieszkania podatnika,
• posiadać fakturę VAT wystawioną przez świadczeniodawcę w związku z korzystaniem z sieci Internet.
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że korzysta Pan z sieci Internet w lokalu będącym miejscem zamieszkania, na dowód czego posiada Pan faktury VAT wystawiane comiesięcznie przez X. Posiada Pan również wyciągi z konta bankowego, z którego dokonuje Pan przelewów na rachunek świadczeniodawcy. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie reguluje kwestii sposobu zapłaty za korzystanie z sieci Internet. Zgodnie z cytowanym wyżej art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy podatkowej dokumentem dającym prawo do skorzystania z przedmiotowego odliczenia jest wyłącznie faktura VAT. Zatem sam wyciąg z konta bankowego, z którego dokonuje Pan przelewu na rachunek świadczeniodawcy w związku z opłatą za korzystanie z sieci Internet, nie jest warunkiem wystarczającym do zastosowania przedmiotowego odliczenia. Prawo do skorzystania z ww. odliczenia daje Panu poniesienie wydatku udokumentowanego fakturą VAT wystawioną przez X. Forma zapłaty faktury nie ma wpływu na odliczenie.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• P-1/415/37/2005


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »