| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jaką stawką jest opodatkowane pobieranie prowizji

Jaką stawką jest opodatkowane pobieranie prowizji

Jestem pośrednikiem w sprzedaży kart opłaty drogowej (winiet), które rozprowadzam w imieniu i na rzecz Biura Obsługi Transportu Międzynarodowego z siedzibą w X. Działalność ta jest sklasyfikowana w podklasie PKD 74.84B. Z tytułu dystrybucji przedmiotowych winiet uzyskuję prowizję w wysokości 8,5% od wartości dostawy. Jaką stawką podatku od towarów i usług powinnam opodatkować uzyskiwane prowizje? - Pismo z 28 listopada 2005 r. nr U.S.28.I/443-23/05

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Prowizja z tytułu sprzedaży kart opłaty drogowej jest opodatkowana stawką VAT w wysokości 22%.

KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że w przypadku działalności polegającej na rozprowadzaniu kart opłaty drogowej (winiet), sklasyfikowanej w podklasie PKD 74.84B „Pozostała działalność komercyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana”, zastosowanie znajdzie podstawowa stawka VAT 22%.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie informuje:
Stosownie do postanowień art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ze zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług korzystają między innymi usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Zwolnieniem przedmiotowym objęte są również czynności wymienione w przepisach rozdziału 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).
W załączniku nr 4 do ustawy usługi korzystające ze zwolnienia w podatku VAT zostały przez ustawodawcę sklasyfikowane zgodnie z nomenklaturą obowiązującą w statystyce publicznej.
Na podstawie § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 89, poz. 844 ze zm.) dla celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług.
Zgodnie ze stanowiskiem Urzędu Statystycznego w Łodzi – Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, uprawnionego na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. Nr 88, poz. 439 ze zm.) do klasyfikowania towarów i usług na gruncie obowiązujących przepisów w zakresie statystyki publicznej – działalność polegająca na rozprowadzaniu kart opłaty drogowej (winiet) mieści się w podklasie PKD 74.84B „Pozostała działalność komercyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana”.
Usługi komercyjne pozostałe nie zostały wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, ani też w przepisach rozdziału 6 przywołanego rozporządzenia Ministra Finansów. Należy zatem przyjąć, że nie korzystają one ze zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług.
W konsekwencji prowizja otrzymywana przez Stronę z tytułu sprzedaży kart opłaty drogowej będzie, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• 1471/NUR1/443-337/05/GW


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Świętochowska-Lewczuk

Młodszy Specjalista ds. Personalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »