| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy VAT zapłacony przy zakupie paliwa może być kosztem

Czy VAT zapłacony przy zakupie paliwa może być kosztem

Czy podatek naliczony związany z nabyciem paliwa silnikowego, oleju napędowego oraz gazu do napędu samochodów, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, stanowi koszt uzyskania przychodu? - Pismo z 11 stycznia 2005 r. nr IS.II/1-0050/321/04, IS.I/1-415/174/04

ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT
Tak, ponieważ tylko w przypadkach, w których w myśl przepisów ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem paliwa do posiadanych przez niego samochodów, podatek od towarów i usług naliczony przy zakupie paliwa do ww. pojazdów nie stanowi kosztu uzyskania przychodów.

KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że jeżeli podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT od paliwa nabywanego do wykorzystywanych przez niego samochodów, zapłacony w cenie tego paliwa VAT nie będzie kosztem uzyskania przychodów. Ponieważ w odniesieniu do samochodów, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, prawo do odliczenia VAT od paliwa nie przysługuje, tak więc podatek ten będzie można zaliczyć do kosztów.

ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie informuje:
W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.
WAŻNE!
Kosztem uzyskania przychodów jest podatek naliczony:
• jeżeli podatnik jest zwolniony od podatku od towarów i usług lub nabył towary lub usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
• w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego.
Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż kosztem uzyskania przychodów będzie podatek VAT naliczony od zakupionego paliwa, jeżeli nie został odliczony od podatku należnego (ze względu na to, że odliczenie takie podatnikowi nie przysługuje). Zatem w przypadkach, w których w myśl przepisów o podatku od towarów i usług podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem paliwa do posiadanych przez niego samochodów, podatek od towarów i usług naliczony przy zakupie paliwa do ww. pojazdów nie stanowi kosztu uzyskania przychodów.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PDIA-415/3/2005


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Nowicki & Ziemczyk Adwokaci i Radcowie prawni Sp. P.

Specjaliści od prawa pracy, prawa nieruchomości i prawa korporacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »