| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy podatnik może odliczyć VAT, jeżeli nie jest zarejestrowany na potrzeby tego podatku

Czy podatnik może odliczyć VAT, jeżeli nie jest zarejestrowany na potrzeby tego podatku

Czy podatnikowi, który nie złożył zgłoszenia VAT-R i nie uiścił opłaty rejestracyjnej, a który co miesiąc składa deklaracje VAT-7, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego? - Pismo z 31 grudnia 2004 r. nr PP-443/38/2004

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Nie. Podmiot, który nie dokonał zgłoszenia rejestracyjnego, a który składa deklaracje rozliczeniowe VAT-7, nie jest uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

KOMENTARZ EKSPERTA
Odpowiedź organu podatkowego zasługuje na aprobatę. Prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony lub do zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT. Nie ma w tej sytuacji znaczenia, czy tacy podatnicy składają deklaracje VAT-7, czy też nie.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku Kamiennej informuje:
Uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nadane przez ustawodawcę zapisem art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w związku z art. 88 ust. 4 cytowanej ustawy, może być stosowane wyłącznie przez podatników, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.
Procedurę rejestracji w sposób szczegółowy wyznaczają zapisy art. 96 cytowanej ustawy, z których między innymi wynika, że naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie po uprzednim złożeniu przez podatnika na stosownym druku zgłoszenia rejestracyjnego.
W związku z powyższym podmiot, który nie dokonał zgłoszenia rejestracyjnego, a składa deklaracje rozliczeniowe VAT-7, nie jest uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• 1471/NUR2/443-118/05/PD


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK