| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy wierzytelność jest kosztem

Kiedy wierzytelność jest kosztem

Podatnik ma nieściągalną wierzytelność, która powstała z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Czy istnieje możliwość zaliczenia tej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów w 2005 roku? Czy pismo komornika (niebędące postanowieniem) może być dokumentem, który uprawdopodobni nieściągalność wierzytelności? - Decyzja Izby Skarbowej w Łodzi z 8 lutego 2006 r. (nr PBI-2/4117/IN-11/USŁ-W/2005/JF).

Nieściągalną wierzytelność można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, gdy wcześniej została zarachowana do przychodów należnych oraz jej nieściągalność odpowiednio udokumentowano.

Z decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego wydanej przez Izbę Skarbową w Łodzi wynika, że pojęcie kosztów uzyskania przychodów określa art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), który wprowadza generalną zasadę uznawania wydatków za koszty uzyskania przychodów. Za koszty uzyskania przychodów uznaje się bowiem wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych za nieściągalne, z wyjątkiem takich wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona. Jednym z dokumentów potwierdzających nieściągalność wierzytelności jest postanowienie o nieściągalności, uznane przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydane przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego.

Nieściągalną wierzytelność można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, gdy zostaną spełnione obydwa warunki: wierzytelność wcześniej została zarachowana do przychodów należnych, nieściągalność wierzytelności została w odpowiedni sposób udokumentowana.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu zaprezentowane warunki nie zostały spełnione, gdyż pismo komornika nie jest postanowieniem.

Ewa Matyszewska


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Padała

Instruktorka nauki jazdy kat.B z uprawnieniami egzaminatora

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »