| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy wierzytelność jest kosztem

Kiedy wierzytelność jest kosztem

Podatnik ma nieściągalną wierzytelność, która powstała z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Czy istnieje możliwość zaliczenia tej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów w 2005 roku? Czy pismo komornika (niebędące postanowieniem) może być dokumentem, który uprawdopodobni nieściągalność wierzytelności? - Decyzja Izby Skarbowej w Łodzi z 8 lutego 2006 r. (nr PBI-2/4117/IN-11/USŁ-W/2005/JF).

Nieściągalną wierzytelność można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, gdy wcześniej została zarachowana do przychodów należnych oraz jej nieściągalność odpowiednio udokumentowano.

Z decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego wydanej przez Izbę Skarbową w Łodzi wynika, że pojęcie kosztów uzyskania przychodów określa art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), który wprowadza generalną zasadę uznawania wydatków za koszty uzyskania przychodów. Za koszty uzyskania przychodów uznaje się bowiem wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych za nieściągalne, z wyjątkiem takich wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona. Jednym z dokumentów potwierdzających nieściągalność wierzytelności jest postanowienie o nieściągalności, uznane przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydane przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego.

Nieściągalną wierzytelność można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, gdy zostaną spełnione obydwa warunki: wierzytelność wcześniej została zarachowana do przychodów należnych, nieściągalność wierzytelności została w odpowiedni sposób udokumentowana.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu zaprezentowane warunki nie zostały spełnione, gdyż pismo komornika nie jest postanowieniem.

Ewa Matyszewska


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK