| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy części zamienne są kosztem

Czy części zamienne są kosztem

Czy wydatki na zakup części zamiennych, paliwa, usług obcych związany z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnik może zaewidencjonować w momencie ich poniesienia? - Postanowienie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 31 stycznia 2006 r., RO-XV/415/PDOF-583/62/RF/06.

TAK. W przypadku zakupu części zamiennych, paliwa, usług obcych zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dokonuje się w momencie ich poniesienia.Organ podatkowy wyjaśnił, że na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r.nr 14, poz. 176 z późn. zm.) funkcjonują dwie metody zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów – metoda kasowa i memoriałowa. Ustawodawca umożliwił podatnikom prowadzącym podatkową księgę przychodów i rozchodów stosowanie każdej z tych metod. Wyboru metody rozliczania kosztów podatnik dokonuje po rozpoczęciu działalności gospodarczej, ale przed rozpoczęciem ewidencjonowania zdarzeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wybraną metodę należy stosować w sposób ciągły.Jak zauważono w postanowieniu, w prowadzonej działalności gospodarczej mogą wystąpić koszty, które można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie po ich zapłaceniu, np. wynagrodzenie, składki opłacane do ZUS, koszty podróży służbowej, a więc niezależnie od metody ewidencjonowania kosztów (kasowej, memoriałowej). Jednakże do tych kosztów ustawodawca nie zaliczył wydatków dotyczących zakupu paliwa, zakupu części zamiennych, usług telekomunikacyjnych, usług obcych. W ocenie organu o momencie ujęcia tych kosztów w księdze podatkowej nie decyduje moment ich zapłaty. Zatem w przypadku zakupu części zamiennych, paliwa czy usług obcych zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dokonuje się w momencie ich poniesienia.Opracowała Aleksandra Tarka

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »