| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy części zamienne są kosztem

Czy części zamienne są kosztem

Czy wydatki na zakup części zamiennych, paliwa, usług obcych związany z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnik może zaewidencjonować w momencie ich poniesienia? - Postanowienie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 31 stycznia 2006 r., RO-XV/415/PDOF-583/62/RF/06.

TAK. W przypadku zakupu części zamiennych, paliwa, usług obcych zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dokonuje się w momencie ich poniesienia.Organ podatkowy wyjaśnił, że na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r.nr 14, poz. 176 z późn. zm.) funkcjonują dwie metody zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów – metoda kasowa i memoriałowa. Ustawodawca umożliwił podatnikom prowadzącym podatkową księgę przychodów i rozchodów stosowanie każdej z tych metod. Wyboru metody rozliczania kosztów podatnik dokonuje po rozpoczęciu działalności gospodarczej, ale przed rozpoczęciem ewidencjonowania zdarzeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wybraną metodę należy stosować w sposób ciągły.Jak zauważono w postanowieniu, w prowadzonej działalności gospodarczej mogą wystąpić koszty, które można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie po ich zapłaceniu, np. wynagrodzenie, składki opłacane do ZUS, koszty podróży służbowej, a więc niezależnie od metody ewidencjonowania kosztów (kasowej, memoriałowej). Jednakże do tych kosztów ustawodawca nie zaliczył wydatków dotyczących zakupu paliwa, zakupu części zamiennych, usług telekomunikacyjnych, usług obcych. W ocenie organu o momencie ujęcia tych kosztów w księdze podatkowej nie decyduje moment ich zapłaty. Zatem w przypadku zakupu części zamiennych, paliwa czy usług obcych zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dokonuje się w momencie ich poniesienia.Opracowała Aleksandra Tarka

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK