| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy w zeznaniu rocznym wykazać dochody uzyskiwane za granicą

Czy w zeznaniu rocznym wykazać dochody uzyskiwane za granicą

Czy we wspólnym zeznaniu podatkowym za 2005 r. powinny być ujęte dochody, jakie mąż uzyskał w Wielkiej Brytanii? Małżonek przebywa w Wielkiej Brytanii od listopada 2004 r. W kraju tym mieszka i pracuje na umowę o pracę. W Polsce w 2005 r. nie osiągnął on żadnych przychodów. - Pismo z 2 grudnia 2005 r. nr 1419/UPO-415/189/05/MP/1

W myśl art. 4a cytowanej ustawy przepisy art. 3 ust. 1 i 2a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
W myśl art. 4 ust. 2 lit. a) umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodów i zysków majątkowych, podpisanej w Londynie 16 grudnia 1976 r. (Dz.U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20) – jeżeli osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obu umawiających się państwach („umawiające się państwo” oznacza odpowiednio Polskę lub Zjednoczone Królestwo), wówczas osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania w tym umawiającym się państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania. Jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu umawiających się państwach, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym umawiającym się państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż mąż Pani ma ściślejsze powiązania z Wielką Brytanią (miejsce pracy i zamieszkania, czyli tzw. ośrodek interesów życiowych), w związku z tym dochody uzyskane w 2005 r. mogą być opodatkowane w Wielkiej Brytanii i nie podlegają obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Z tego też względu nie może Pani skorzystać z postanowień wynikających z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i rozliczyć się za 2005 r. wspólnie z mężem.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PD/415-42/2005


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Strefy Nieruchomości

Blog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »