| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Księgi rachunkowe przy działach specjalnych produkcji rolnej

Księgi rachunkowe przy działach specjalnych produkcji rolnej

Czy dla osób fizycznych prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, opodatkowanych na podstawie norm szacunkowych dochodu, istnieje obowiązek zaprowadzenia ksiąg rachunkowych, zgodnie z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości, w przypadku przekroczenia przychodu ze sprzedaży ponad kwotę 800 000 euro? -Postanowienie Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim z 24 października 2005 r. (nr PD-G/415/19/2005)

Odpowiedź organu podatkowego:

Na podstawie przedstawionych we wniosku informacji ustalono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi działy specjalne produkcji rolnej w postaci fermy drobiu, z których w ramach podatku dochodowego rozlicza się na podstawie norm szacunkowych dochodu. W złożonym wniosku podatnik wystąpił z zapytaniem – czy dla osób prowadzących działy specjalne produkcji rolnej opodatkowanych na podstawie norm szacunkowych, istnieje obowiązek zaprowadzenia ksiąg rachunkowych, zgodnie z ustawą o rachunkowości, w przypadku przekroczenia przychodu ze sprzedaży ponad kwotę 800 000 euro. Wnioskodawca uważa, iż w przedmiotowej sprawie nie jest zobowiązany do założenia ksiąg rachunkowych. Podatnik uważa, iż ma prawo do wyboru formy rozliczania się z urzędem skarbowym. Jedną z form jest opodatkowanie na zasadach ogólnych zgodnie z prowadzoną przez podatnika księgą przychodów i rozchodów, drugą zaś formą jest ustalanie dochodu przy zastosowaniu norm szacunkowych. W oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wlkp. stwierdził, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

(...) W przypadku zaś gdy podatnik prowadzi rozliczenie za pomocą podatkowej książki przychodów i rozchodów, a jego przychody za poprzedni rok obrotowy wynosiły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 000 euro jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W przypadku zaś gdy podatnik nie prowadzi podatkowej księgi przychodów i rozchodów bądź księgi rachunkowej, ponieważ nie wyraził takiego zamiaru, ustalenie dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej następuje przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu.

Z uwagi na to, iż wybór jednego z wymienionych sposobów ustalenia dochodu należy do osoby prowadzącej działy specjalne produkcji rolnej, a wnioskodawca wybrał rozliczanie przy zastosowaniu norm szacunkowych, tym samym nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych.


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK