| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Pełnomocnictwo nie może być ogólne

Pełnomocnictwo nie może być ogólne

Czy istnieje możliwość podpisywania deklaracji podatkowej VAT-7 przez główną księgową na mocy pełnomocnictwa udzielonego przez podatnika? Wystawione pełnomocnictwo miało treść: "Upoważniam główną księgową w firmie Y - panią X do reprezentowania podatnika przed Urzędem Skarbowym w Zawierciu". - Decyzja Izby Skarbowej w Katowicach z 22 marca 2006 r. (nr PPB-2/4407-11/06/I).

Aby pełnomocnik mógł podpisywać za podatnika deklarację VAT-7, z wystawionego pełnomocnictwa musi wynikać w sposób niebudzący wątpliwości upoważnienie pełnomocnika do podpisywania deklaracji podatkowych.

Przy tak sporządzonym pełnomocnictwie – nie. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego stwierdził, że zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) co do zasady podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, są zobowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do dwudziestego piątego dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.



Minister finansów w par. 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 89, poz. 852 z późn. zm.) określił wzory deklaracji – w tym deklaracji VAT-7 – obowiązujących począwszy od rozliczenia za maj 2004 r. W części H tej deklaracji poz. 63 należy umieścić podpis (pieczątkę) podatnika lub osoby reprezentującej podatnika.



Natomiast par. 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 września 2005 r. (Dz.U. nr 185, poz. 1545) minister finansów określił wzory deklaracji – w tym deklaracji VAT -7 – obowiązującej od dnia 1 stycznia 2006 r. W części H tej deklaracji – dotyczącej oświadczenia podatnika lub osoby reprezentującej podatnika – pod poz. 68 zawarto informację o podpisie wraz z pieczątką podatnika lub osoby reprezentującej podatnika.



Przepisy prawa podatkowego nie określają, czy deklaracja powinna być podpisywana osobiście przez podatnika, czy też w imieniu podatnika może to zrobić jego pełnomocnik. Wprawdzie z Ordynacji podatkowej wynika, że strona, w tym także podatnik, może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania, ale zasada ta ma zastosowanie tylko na etapie postępowania podatkowego oraz w ramach dokonywanych przez organ podatkowy czynności sprawdzających.



W sprawach nieuregulowanych przepisami prawa podatkowego stosuje się odpowiednio przepisy prawa cywilnego. Z kodeksu cywilnego wynika, że z zastrzeżeniem wyjątków określonych w ustawie można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Zatem deklaracja podatkowa może być podpisana osobiście przez podatnika, ale również przez osobę działającą w jego imieniu, tj. pełnomocnika, pod warunkiem złożenia pełnomocnictwa, z którego zakresu wynikać będzie w sposób niebudzący wątpliwości umocowanie pełnomocnika do podpisywania deklaracji podatkowych. Deklaracja jest bowiem dokumentem stanowiącym oświadczenie wiedzy, zatem konieczne jest legitymowanie się przez pełnomocnika szczególnym pełnomocnictwem.



Treść upoważnienia wskazana przez podatnika wskazuje na ogólny charakter udzielonego pełnomocnictwa. Umocowanie do wykonywania czynności w postaci podpisywania deklaracji podatkowych nie może wynikać z pełnomocnictwa ogólnego. Zatem takie pełnomocnictwo nie daje głównej księgowej prawa do podpisywania w imieniu podatnika deklaracji podatkowych.



Ewa Matyszewska

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »