| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy uprawnienia do bezpłatnych i ulgowych przejazdów autobusami są zwolnione

Czy uprawnienia do bezpłatnych i ulgowych przejazdów autobusami są zwolnione

Jesteśmy firmą przewozową (sp. z o.o.). Czy korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wartość świadczeń z tytułu uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów autobusami, przyznawanych przez nas pracownikom, emerytom i rencistom oraz członkom ich rodzin? - Pismo z 15 lutego 2006 r. nr IS.I/1/4151/2/06

Jednocześnie ustawodawca w art. 1b ust. 1 pkt 3 ww. ustawy postanowił, iż przepisów ustawy nie stosuje się do pracowników firm przewozowych kolejowych i autobusowych, emerytów, rencistów tych firm i najbliższych członków ich rodzin, w zakresie, w jakim firmy te przyznały uprawnienia do ulgowych przejazdów. Unormowanie zawarte w art. 1b ust. 1 pkt 3 ww. ustawy oznacza, że ulgi przyznane pracownikom firm przewozowych, emerytom, rencistom tych firm i najbliższym członkom ich rodzin nie podlegają zasadom finansowania wynikającym z ustawy, ponadto nie stosuje się do tych uprawnień ograniczeń co do rodzaju i klasy pociągu oraz rodzaju autobusu (ustawa narzuca ograniczenia w tym zakresie), a także ulgi te mogą być ustalane w dowolnej wysokości (ustawa natomiast precyzyjnie określa wielkość ulg). Jednak ze względu na fakt, iż świadczenia te wynikają z przepisów ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami transportu zbiorowego (art. 1a ust. 3 tej ustawy), są one wolne od podatku dochodowego na podstawie powołanego na wstępie art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z tym w spółce z o.o., o ile jest firmą przewozową wykonującą publiczny transport zbiorowy i o ile na podstawie przepisów ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego przyznaje własnym pracownikom, emerytom i członkom ich rodzin uprawnienia do ulgowych przejazdów, wartość tych świadczeń będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, na podstawie cytowanego powyżej art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PUS.I/415/30/05


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »