| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy uprawnienia do bezpłatnych i ulgowych przejazdów autobusami są zwolnione

Czy uprawnienia do bezpłatnych i ulgowych przejazdów autobusami są zwolnione

Jesteśmy firmą przewozową (sp. z o.o.). Czy korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wartość świadczeń z tytułu uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów autobusami, przyznawanych przez nas pracownikom, emerytom i rencistom oraz członkom ich rodzin? - Pismo z 15 lutego 2006 r. nr IS.I/1/4151/2/06

ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT
Tak. Jeżeli Państwa firma przewozowa wykonuje publiczny transport zbiorowy i na podstawie przepisów ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego przyznaje własnym pracownikom, emerytom i członkom ich rodzin uprawnienia do ulgowych przejazdów, to wartość tych świadczeń będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, na podstawie cytowanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że choć przepisów ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego nie stosuje się do pracowników firm przewozowych (kolejowych i autobusowych): emerytów, rencistów i najbliższych członków ich rodzin, w zakresie, w jakim firmy te przyznały uprawnienia do ulgowych przejazdów, jednak prawo do przyznania tych ulg przez przewoźników wykonujących publiczny transport zbiorowy wynika z tej ustawy. Daje to możliwość zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 84 updof, który nie przewiduje w tym zakresie żadnego limitu.

ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie informuje:
Stosownie do zapisu art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c tej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
WAŻNE!
Wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń z tytułu uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego, wynikających z przepisów o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
Przepisami uprawniającymi do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, do których odwołuje się ustawodawca w powyższej regulacji, są przepisy ustawy z 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U. z 2002 r. Nr 175, poz. 1440 ze zm.).
WAŻNE!
Przewoźnicy wykonujący publiczny transport zbiorowy mogą wprowadzić uprawnienia do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów dla swoich pracowników albo emerytów, rencistów i ich najbliższych członków rodzin.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK