| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy wydanie pracownikom deputatu węglowego jest opodatkowane VAT

Czy wydanie pracownikom deputatu węglowego jest opodatkowane VAT

Czy wydawane pracownikom na podstawie ponadzakładowego układu zbiorowego pracy, w naturze, bezpłatnie, świadczenie pracownicze w postaci drewna opałowego, iglastego, sosnowego (deputat węglowy) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Świadczenie to stanowi część wynagrodzenia za pracę i tak też jest zarachowane w księgach rachunkowych. - Pismo z 17 stycznia 2006 r. nr PP/443-75-2/BP/06


ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Tak. Jeżeli podatnikowi przekazującemu deputat przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tej czynności, w całości lub w części, wówczas czynność ta podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez dostawę towarów rozumie się m.in. przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
•  przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
•  wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
– jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
WAŻNE!
Przekazanie przez podatnika pracownikom towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem jest opodatkowane VAT, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w całości lub w części.
Biorąc pod uwagę powyższe, tutejszy organ stwierdza, że przekazanie drewna opałowego w formie deputatu na rzecz zatrudnionych u podatnika pracowników jest dostawą towarów w rozumieniu wskazanego wyżej przepisu. Przekazanie to nie jest bowiem związane z działalnością przedsiębiorstwa wydającego deputat, lecz czynione jest w celu zaspokojenia potrzeb osobistych pracowników. W konsekwencji, jeżeli podatnikowi przekazującemu deputat przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tej czynności, w całości lub w części, wówczas czynność ta podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

KOMENTARZ EKSPERTA
Nieodpłatne przekazywanie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika jego pracownikom nadal budzi wiele kontrowersji. W obecnym stanie prawnym, aby takie przekazanie stanowiło czynność opodatkowaną VAT, muszą być spełnione następujące warunki:
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »