| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy wydatki na doradztwo finansowe są kosztem uzyskania przychodu

Czy wydatki na doradztwo finansowe są kosztem uzyskania przychodu

Prowadzę działalność gospodarczą. Aby unowocześnić park maszynowy, muszę kupić maszynę o znacznej wartości. Z tego powodu będę ubiegał się o dotację. Czy wydatki na doradztwo finansowe polegające na wypełnieniu wniosku o przyznanie dotacji na zakup środka trwałego będą kosztem uzyskania przychodu? - Pismo z 27 stycznia 2006 r. nr I/415-92-194/05/ZDB

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Tak. Wydatki na usługę doradczą w zakresie przygotowania wniosku o dofinansowanie, pokryte z własnych środków, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że wydatki za usługi firmy konsultingowej zostały sfinansowane ze środków podatnika i dlatego stanowią koszt uzyskania przychodu (ich wpływ na uzyskiwanie przychodów nie budzi wątpliwości). W takim przypadku nie znajdzie zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 56 updof, który wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki bezpośrednio sfinansowane z dochodów (przychodów) zwolnionych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d, 116, 122 updof. Gdyby wynagrodzenie za usługę doradczą było sfinansowane z otrzymanej dotacji, która korzystałaby ze zwolnienia – przepis art. 23 ust. 1 pkt 56 updof znalazłby zastosowanie. Pojawia się jednak wśród organów stanowisko, zgodnie z którym jeżeli poniesione wydatki są związane z dotacjami zwolnionymi, to nawet gdy są ponoszone ze środków własnych, nie można ich zaliczyć do kosztów.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty informuje:
Zgodnie z cytowanym we wniosku przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem tych wymienionych w art. 23 ustawy, które określają katalog wydatków niebędących kosztem podatkowym.
Użyty w przepisie zwrot „w celu” oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podlegają zaliczeniu na poczet kosztów.
WAŻNE!
Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na osiągnięcie tego przychodu.
Wydatkom dotyczącym usług związanych z pozyskaniem dotacji trudno, na podstawie powołanego art. 22 ustawy, odmówić waloru kosztu podatkowego.
A zatem wydatki na usługę w zakresie przygotowania wniosku o dofinansowanie, pokryte z własnych środków, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów ze względu na ich związek z przychodami uzyskanymi w okresie, gdy kupiona maszyna będzie użytkowana do produkcji toreb papierowych.


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Grabowska

CFO - Omega Code

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »