| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Po przekroczeniu limitu trzeba prowadzić księgi rachunkowe

Po przekroczeniu limitu trzeba prowadzić księgi rachunkowe

W przypadku gdy przychody z prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej przekroczyły rocznie równowartość 800 000 euro, od następnego roku podatnik musi prowadzić księgi rachunkowe. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Łodzi z 6 marca 2006 r. (nr PB I-3/4150/IN-30/IIUSŁ-G/2006/MK).

Podatnik uzyskuje przychody z działów specjalnych produkcji rolnej w zakresie uprawy roślin ozdobnych w szklarniach ogrzewanych (gospodarstwo ogrodnicze). Do rozliczania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wybrał normy szacunkowe określające dochód z mkw. powierzchni upraw, sporządzając deklarację PIT-6. Podatnik nie prowadzi ksiąg rachunkowych. Jest czynnym podatnikiem VAT. Z kalkulacji wstępnej na 2006 rok, w związku z rozwinięciem działalności wynika, że przychody podatnika wzrosną powyżej kwoty 800 000 euro. Czy po przekroczeniu tego limitu podatnik będzie musiał prowadzić księgi rachunkowe?

Z decyzji Izby Skarbowej w Łodzi wynika, że w praktyce dochody oraz należny podatek z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej mogą być ustalone w dwojaki sposób. Po pierwsze, dochód z działów specjalnych produkcji rolnej można ustalić na podstawie norm szacunkowych. Po drugie, podatnik może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, o założeniu której zawiadomiony został właściwy urząd skarbowy, przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeśli nastąpiło ono w trakcie roku podatkowego. Dochód podatnika stanowi wówczas różnica pomiędzy wykazanymi w księdze przychodami oraz kosztami ich uzyskania.

Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.), do osób fizycznych i spółek cywilnych osób fizycznych stosuje się przepisy ustawy, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 000 euro (przeliczoną po średnim kursie ustalonym przez Narodowy Bank Polski, na dzień 30 września roku poprzedzającego rok obrotowy). Podkreślić należy, iż obowiązek założenia ksiąg rachunkowych po przekroczeniu tej kwoty nie ogranicza się tylko do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

W przypadku gdy przychody z prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej przekroczyłyby rocznie równowartość w walucie polskiej 800 000 euro, to od następnego roku podatnik zobowiązany jest prowadzić księgi rachunkowe.

Ewa Matyszewska


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »