| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Wytwarzana energia z 5,5-proc. stawką

Wytwarzana energia z 5,5-proc. stawką

Podatnicy osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu i sprzedaży energii elektrycznej z odnawialnych źródeł mogą być opodatkowani zryczałtowanym podatkiem według stawki 5,5 proc. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Kaliszu z 10 kwietnia 2006 r. (nr A1-D-415-72/2006).

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, która polega na wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (z biogazu). Czy po nowelizacji prawa energetycznego podatnik nadal ma możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z wytwarzania energii elektrycznej i związanej z tym sprzedaży energii i praw majątkowych?

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że prawa majątkowe są nierozerwalnie związane z wytworzeniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, a ich uzyskanie jest efektem prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem sprzedaż tych praw majątkowych podlega opodatkowaniu jako przychód z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przychody osiągane z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatnicy osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu i sprzedaży energii elektrycznej z odnawialnych źródeł mogą być opodatkowani zryczałtowanym podatkiem dochodowym opłacanym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5 proc. Przychodem z działalności wytwórczej podlegającym opodatkowaniu ryczałtem według stawki 5,5 proc. jest kwota należna z tytułu sprzedaży energii wytworzonej w odnawialnym źródle. Na przychód z tego tytułu składa się zarówno wartość sprzedaży energii w formie fizycznej do lokalnego dystrybutora energii (zakładu energetycznego), jak i wartość sprzedaży świadectw pochodzenia uzyskanych z tytułu wyprodukowania tej energii (praw majątkowych).

Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »