| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Wpłata podatku za granicą a możliwość jego odliczenia

Wpłata podatku za granicą a możliwość jego odliczenia

Czy firma X Sp. z o.o. ma prawo odliczyć od podatku dochodowego zapłaconego w Polsce podatek dochodowy należny w Wielkiej Brytanii (wg obliczeń dokonanych przez brytyjskiego doradcę podatkowego) niewpłacony, ale rozliczony w Wielkiej Brytanii? - Postanowienie Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z 25 stycznia 2006 r. (1472/ROP1/423- 357/15/06/PK)

Natomiast zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3, dochody te łączy się z dochodami osiąganymi na terytorium Polski. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. Wobec czego art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma zastosowanie do umowy o zapobieżeniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią.
Należy jednak zauważyć, że zgodnie z tą zasadą odliczeniu podlega podatek zapłacony za granicą, a nie wynikający z deklaracji. Obowiązkiem podatnika jest więc prawidłowe udokumentowanie polskiemu organowi podatkowemu faktu zapłacenia podatku za granicą i jego wysokości. Ustawodawca wyraźnie wskazuje na potrącenie kwoty podatku faktycznie zapłaconego w obcym państwie, dlatego jeżeli podatnik z jakiejkolwiek przyczyny nie uiścił za granicą podatku dochodowego, to tym samym wyklucza to możliwość pomniejszenia podatku należnego w Polsce.
Z powyższego wynika, iż spółka prowadząca działalność w Wielkiej Brytanii poprzez położony tam zakład nie może odliczyć od podatku dochodowego zapłaconego w Polsce podatku dochodowego należnego i rozliczonego w Wielkiej Brytanii, jednak tam niewpłaconego.
(...)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK