| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Wpłata podatku za granicą a możliwość jego odliczenia

Wpłata podatku za granicą a możliwość jego odliczenia

Czy firma X Sp. z o.o. ma prawo odliczyć od podatku dochodowego zapłaconego w Polsce podatek dochodowy należny w Wielkiej Brytanii (wg obliczeń dokonanych przez brytyjskiego doradcę podatkowego) niewpłacony, ale rozliczony w Wielkiej Brytanii? - Postanowienie Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z 25 stycznia 2006 r. (1472/ROP1/423- 357/15/06/PK)

Natomiast zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3, dochody te łączy się z dochodami osiąganymi na terytorium Polski. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. Wobec czego art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma zastosowanie do umowy o zapobieżeniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią.
Należy jednak zauważyć, że zgodnie z tą zasadą odliczeniu podlega podatek zapłacony za granicą, a nie wynikający z deklaracji. Obowiązkiem podatnika jest więc prawidłowe udokumentowanie polskiemu organowi podatkowemu faktu zapłacenia podatku za granicą i jego wysokości. Ustawodawca wyraźnie wskazuje na potrącenie kwoty podatku faktycznie zapłaconego w obcym państwie, dlatego jeżeli podatnik z jakiejkolwiek przyczyny nie uiścił za granicą podatku dochodowego, to tym samym wyklucza to możliwość pomniejszenia podatku należnego w Polsce.
Z powyższego wynika, iż spółka prowadząca działalność w Wielkiej Brytanii poprzez położony tam zakład nie może odliczyć od podatku dochodowego zapłaconego w Polsce podatku dochodowego należnego i rozliczonego w Wielkiej Brytanii, jednak tam niewpłaconego.
(...)
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Szwarc-Ślaski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK