| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Poczęstunek dla artystów może być kosztem podatkowym

Poczęstunek dla artystów może być kosztem podatkowym

Wydatki na zakup herbaty, ciastek itp. dla artystów występujących na koncertach przyczyniają się do uzyskania przychodu. Są więc kosztem podatkowym. - Decyzja Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej z 26 kwietnia 2006 r. (nr PBB1/427-0006/06/3).

Stowarzyszenie charytatywne w ramach zdobywania środków na działalność organizuje koncerty. W czasie takich imprez wykonawcom podaje się herbatę, kawę, ciastka oraz napoje, a także wręcza kwiaty w dowód wdzięczności. Stowarzyszenie nie wie jednak, czy wydatki te powinny stanowić koszt uzyskania przychodów.

Zdaniem dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej ustawa o CIT) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25 proc. przychodów, chyba że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób. Pojęcie reprezentacji powinno być rozumiane w znaczeniu powszechnym, nie jest bowiem normowane w sposób szczególny przez przepisy ustawy o CIT. Należy więc uznać, iż pojęcie reprezentacji dotyczy kontaktów podatnika z innymi podmiotami i pozostaje w związku z prowadzoną działalnością.

Reklama natomiast to rozpowszechnianie informacji o towarach, ich zaletach, chwalenie kogoś, zalecanie czegoś. Zatem wydatki na zakup herbaty, kawy, ciastek oraz napoi i kwiatów z przeznaczeniem dla artystów i osób występujących na koncertach nie mają opisanego charakteru. Wydatki te są swego rodzaju zapłatą za występy artystów na koncertach, z których dochód jest całkowicie przeznaczony na działalność statutową (charytatywną). Przyczyniają się zatem wprost do uzyskania przychodu. W konsekwencji wydatki takie powinny stanowić koszt podatkowy.

Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK