| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Odpłatne świadczenia dla pracowników podlegają VAT

Odpłatne świadczenia dla pracowników podlegają VAT

Świadczenie odpłatnych usług na rzecz pracowników jest opodatkowane VAT. Podstawę opodatkowania stanowi kwota, jaką powinien uiścić pracownik, pomniejszona o należny podatek. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Rzeszowie z 8 maja 2006 r. (nr L. IS. II/2-4430/285/05).

Spółka kupuje dla pracowników bilety do kina, teatru, na koncerty oraz opłaca uczestnictwo w zajęciach sportowych, takich jak aerobik, basen i inne. Wydatki te finansowane są w 50 proc. ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a w pozostałej części przez pracowników korzystających z przedmiotowych usług. Powstaje pytanie, jak powinny być opodatkowane opisane czynności oraz kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT.

Z decyzji wydanej przez Izbę Skarbową w Rzeszowie wynika, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług podlegających opodatkowaniu rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT. Należy jednocześnie zaznaczyć, iż w przypadku przekazania zakupionych usług obcych, przekazującego traktuje się jako usługodawcę. Zatem świadczenie usług, za odpłatnością, na rzecz pracowników spółki będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5 tej ustawy o VAT, rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1 tej ustawy o VAT. Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W przedstawionej sytuacji podstawę opodatkowania stanowi zatem kwota, jaką powinien uiścić pracownik, pomniejszona o należny podatek. Natomiast obowiązek podatkowy powstaje na zasadach określonych art. 19 ustawy o VAT. Jeżeli pracownik, przed otrzymaniem od pracodawcy wymienionych świadczeń uiści należność, wówczas obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania wpłaty.

Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Karol Walczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK